Na co zwracać uwagę podczas budowy strony internetowej?

Na co zwracać uwagę podczas budowy strony internetowej?

Budowa strony internetowej przebiega w kilku etapach. Zanim rozpoczniesz cały proces, musisz przemyśleć kilka kwestii. Nie wiesz, na co zwracać uwagę podczas projektowania swojej wymarzonej witryny? Przychodzimy z pomocą. W artykule krok po kroku tłumaczymy, jak wygląda budowa strony. Odpowiadamy na nurtujące pytania. Dowiedz się, czym powinna wyróżniać się dobra strona WWW i co konieczne należy wziąć pod uwagę.

Co powinna zawierać strona, czyli jaki jest jej cel?

Zanim w ogóle rozpoczniesz pracę lub zlecisz zadanie agencji zajmującej się na co dzień tworzeniem stron WWW, zastanów się, jaki cel ma spełniać Twoja strona internetowa. Czy ma być po prostu ładna i nowoczesna? Z pewnością tak, jednak jej cel powinien bardziej sprecyzowany.

Jeśli prowadzisz biznes, z pewnością chcesz dotrzeć do nowych klientów. W takim razie Twoja strona powinna sprzedawać. Powinna więc zawierać odpowiednio napisane treści przedstawione w konkretnej formie. Jak je przygotować? Trzeba zadać sobie pytanie: kim właściwie są moi klienci? Jakie są ich potrzeby? Jak mogę rozwiązać ich problemy za pomocą moich usług lub produktów?

Gdy stworzysz persony kupujących, pora zabrać się za dobór odpowiednich słów kluczowych. To właśnie dzięki nim możesz stworzyć treści na Twoją stronę. Pomogą w tym narzędzia SEO, podpowiedzi Google’a, a także analiza konkurencji. Twórz wyczerpujące opisy usług i produktów, a także odpowiadaj na wątpliwości użytkowników. W ten sposób wzmocnisz pozycję witryny i trafisz w potrzeby klientów ze swoją ofertą.

Pamiętaj, by Twoje treści były:

  • unikalne,
  • zgodne z zasadami SEO (zawierały słowa kluczowe),
  • zrozumiałe (pisane prostym językiem),
  • atrakcyjne (zawierające język korzyści),
  • przejrzyste (odpowiednio zorganizowane, m.in. za pomocą nagłówków, wypunktowań),
  • aktualne,
  • poprawne.
Strona_internetowa_1200x320

Jaką domenę i hosting wybrać?

Wiesz już, jaki jest cel Twojej strony i jakie treści powinny się na niej znaleźć. Teraz bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej domeny i hostingu. Domena internetowa to unikalny adres każdego serwisu. Składa się z nazwy głównej oraz rozszerzenia, np. „pl”. 

Wybór nazwy domeny nie może być przypadkowy. Losowe słowa, ciąg liter czy cyfr z pewnością nie zapadną w pamięć. Specjaliści radzą, by domena była dopasowana do branży i od razu kojarzyła się z firmą i usługami, jakie ona świadczy. Nie powinna być także zbyt długa. Podsumowując, powinna być chwytliwa i łatwa do zapamiętania.

Hosting to inaczej udostępnianie zasobów serwera, by użytkownicy mieli do niego dostęp. Wybór hostingu również powinien być przemyślany. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: sprawdź, gdzie fizycznie znajduje się serwerownia (najlepiej, by serwery były w Polsce); jakie limity procesów PHP przewiduje hostingodawca; a także, czy serwer, na którym będziesz przechowywać Twoją stronę WWW, ma domyślnie zainstalowaną najnowszą wersję języka PHP.

Czy strona jest intuicyjna i łatwa w nawigacji?

Gdy masz już określoną domenę i zebrane treści, czas zaplanować to, jak je w odpowiedni sposób zorganizować. To bardzo ważne, ponieważ właściwa mapa strony pomaga w łatwej nawigacji. Użytkownik może bez problemu poruszać się po witrynie i trafić na informacje, których w danym momencie potrzebuje. Każda witryna firmowa powinna mieć stronę główną oraz podstrony – strony usługowe, produktowe (podzielone na odpowiednie kategorie), zakładkę kontakt, zakładkę „o firmie”, „aktualności” czy blog.

Odpowiednia struktura strony to jedno. Równie ważne jest to, co znajduje się na danej podstronie. W łatwej nawigacji pomogą:

  • czytelne menu;
  • ścieżka breadcrums, czyli nawigacja okruszkowa, dzięki której internauta od razu wie, gdzie się znajduje i może bez problemu powrócić do poprzednich podstron;
  • zakładka FAQ (z ang. frequently asked questions) z najczęściej zadawanymi pytaniami;
  • formularz kontaktowy czy okienko czatu pozwalające na szybki kontakt.

Równie istotne są wszelkie zwroty CTA, czyli wezwania do działania: „Poznaj ofertę”, „Dowiedz się więcej”, „Kup”, „Skontaktuj się z nami” – to wszystko pomaga odnaleźć się użytkownikowi na stronie. Powinny być wyróżnione za pomocą rzucających się w oczy przycisków.


Strony WWW - zaprojektujemy i zajmiemy się Twoją stroną za Ciebie


Czy strona jest atrakcyjna?

Oczywiście strona powinna także przyciągać wzrok. Przestarzały wygląd z pewnością już na starcie odstraszy klienta. Nowoczesny projekt od razu zwraca uwagę i zapada w pamięć. Ponadto projekt powinien być dopasowany kolorystyką do branży oraz persony kupującego, np. elegancje produkty często prezentowane są na tle bieli lub czerni.

Tak jak już wcześniej zostało wspominane, użytkownicy cenią strony proste w obsłudze. A więc projekt powinien być przyjazny i przejrzysty. Witryna nie powinna być nigdy przeładowana. Co za tym idzie, przemyślany projekt gwarantuje, że strona działa szybko.



Czy strona jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo w sieci to podstawa. Zadbaj, więc, by Twoja strona zawierała certyfikat SSL. Jak rozpoznać, czy witryna jest godna zaufania? Szukaj symbolu kłódki w pasku przeglądarki. Masz wtedy pewność, że wszystko jest w porządku i dbasz i komfort klientów. Twoje i ich dane są bezpieczne, strona działa w zgodzie z przepisami i zyskuje szansę na wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

Co więcej, ubezpiecz się na wypadek awarii – zadbaj o to, by posiadać kopie zapasowe. W razie nagłych sytuacji, takich jak utrata komputera czy pożar, możesz szybko odzyskać dostęp do kopii swoich danych.

Czy strona jest dostępna dla wszystkich?

Co to oznacza? Technologia RWD (responsive web design) sprawia, że układ strony automatycznie dostosowuje się do wielkości wyświetlacza. Jeśli więc Twoja strona jest responsywna, masz gwarancję, że Twoi klienci zapoznają się z Twoją ofertą zarówno na komputerach stacjonarnych i laptopach, jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak tablety czy smartfony. Koniecznie zadbaj o to przy okazji budowy Twojej witryny.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz