Materiał Partnera

Na co zwracać uwagę kupując gryf do ćwiczeń?

Na co zwracać uwagę kupując gryf do ćwiczeń?

W przypadku treningów siłowych stosuje się różnorodne urządzenia, które pozwalają na urozmaicenie ćwiczeń oraz pracę nad różnymi partiami mięśnie. Do podstawowych akcesoriów zalicza się niewątpliwie gry, a więc drążek będący elementem sztangi. To właśnie na gryf nakładane są obciążenia. Okazuje się jednak, że wybór gryfów na rynku jest spory. Na co więc warto zwrócić uwagę, kupując gryf do ćwiczeń?

Podstawowe rodzaje gryfów

Na samym starcie dobrze jest się zapoznać z podstawowym podziałem gryfów. Od ich rodzaju zależy to, przy jakich ćwiczeniach sprawdzą się najlepiej. Gryfy proste na ogół stosowane są podczas ćwiczeń na klatkę piersiową oraz przy ćwiczeniach takich jak martwy ciąg czy podrzut. Gryfy łamane, jak sama nazwa wskazuje, są powyginane – stosuje się je przy ćwiczeniach na bicepsy i tricepsy. Niekiedy gryfy te dzieli się na lekko i mocno łamane. Zastosowany w tym przypadki zmienny kąt nachylenia przekłada się na zróżnicowaną pracę mięśni. Im większe jest złamanie, tym bardziej intensywna jest praca szczytu głowy mięśnia. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju gryfu potrzebujemy, zawsze możemy skonsultować się ze specjalistami z dobrych sklepów sportowych, takich jak na przykład internetowy sklep sportowy Prosport.

Gryfy „kratownice”

Przy kształtowaniu tricepsów i bicepsów często wykorzystywane są gryfy tzw. kratownice. Poza tym wyróżnia się jeszcze gryfy krótkie, które są stworzone na potrzeby hantli. Pozwalają one na dość wszechstronny trening, bo angażują do pracy wiele grup mięśni: tricepsy, bicepsy, mięśnie pleców, klatki piersiowej czy ramion i barków. Poszczególne rodzaj gryfów różnią się między sobą nie tylko kształtem czy sposobem wykończenia, ale i rozmiarami – długością i średnicą. Ich średnica na ogół wynosi od 25 do 30 mm. Warto zwrócić uwagę również i na to.

Gryfy łamane

Eksperci sugerują, aby osoby początkujące zaczynały od ćwiczeń ze sztangami z łamanymi gryfami. Nie obciążają one bowiem nadgarstków tak jak gryfy proste. To ważne również w przypadku osób, które mają problem z nadgarstkami np. na skutek pracy przy komputerze. Jednak nie należy od razu przekreślać gryfów prostych. Dzięki nim można bowiem osiągnąć większą masę bicepsów. Są też pomocne przy modelowaniu mięśni ramion. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście posiadanie kilku różnych gryfów i ich wymieniane w razie potrzeby. Specjaliści sugerują, aby urozmaicać sobie trening, a więc przez kilka tygodni ćwiczyć z gryfami prostymi, a potem przez jakiś czas z łamanymi itd. Wiele zależy jednak od indywidualnych preferencji osoby trenującej. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz