Materiał Partnera

Na co wpływa kąpiel solankowa?

Na co wpływa kąpiel solankowa?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kuracjuszy ośrodki uzdrowiskowe regularnie poszerzają swoją ofertę zabiegową. Oprócz, masaży i ćwiczeń rehabilitacyjnych jednym z takich zabiegów są kąpiele solankowe, mające zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i oddechowy. Kto może korzystać z tego rodzaju zabiegów? Jakie działanie mają kąpiele solankowe? Czy są przeciwwskazania do ich stosowania?

Czym jest kąpiel solankowa?

Jest to zabieg polegający na zanurzeniu ciała w wodach wzbogaconych minerałami, głównie chlorkiem sodu, którego stężenie nie powinno przekraczać 6%, czyli 60 g na litr wody. Najbardziej optymalne są te zawierające od 1,5 % do 4 % stężenia. Oprócz tego solanka kryje w sobie bogatą gamę związków, m. in. wapń, magnez, brom, potas i jod korzystnie wpływających na organizm. Kuracjusze w ośrodku wypoczynkowym Magnolia skorzystać mogą z zabiegu całościowego lub przeznaczonego na konkretne partie ciała, np. na stopy czy dłonie. Przed wykonaniem kąpieli solankowej należy dokładnie oczyścić ciało, co pozwoli na lepsze wchłanianie się substancji odżywczych w głąb skóry. Dzięki temu działanie zabiegu będzie efektywniejsze. W przypadku niewielkich ran czy zadrapań należy je posmarować maścią o obojętnym odczynie. Warto pamiętać także o tym by po wykonanym zabiegu nie spłukiwać ciała wodą i nie wycierać się ręcznikiem. Skóra musi wyschnąć sama pozostałości po wyjątkowo przyjemnej terapii.

Korzystne działanie kąpieli solankowych

Kąpiele solankowe wykonuje się przede wszystkim w przypadku chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry oraz częstych chorób górnych dróg oddechowych i zatok. Wpływają także na układ nerwowy. Dlatego polecane są dla osób zmagających się z nerwicą, przemęczeniem oraz narażonych na przewlekłe sytuacje stresowe. Ich rozluźniający i relaksacyjny charakter pozwala na pozbycie się napięcia fizycznego i psychicznego. Poprzez pobudzenie receptorów skórnych wzrasta ukrwienie skóry oraz poprawia się krążenie krwi. Rozszerzenie się naczyń powoduje usunięcie z organizmu szkodliwych substancji i toksyn. Dzięki temu skóra jest odżywiona i oczyszczona, co bezpośrednio wpływa na jej wygląd. Kąpiele solankowe dostępne w ośrodku wypoczynkowym Magnolia, zalecane są także jako zabiegi profilaktyczne. Ich działanie może wpłynąć na problemy z obniżoną odpornością organizmu. Ten rodzaj zabiegu stosowany jest w przypadku otyłości, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Procesy przemiany materii bowiem zostają  usprawnione i przyspieszone. Solanki rekomenduje się osobom z urazami ortopedycznymi, m.in. zwyrodnieniami stawów czy kręgosłupa i schorzeniami reumatoidalnymi.

Przeciwwskazania

Korzystny wpływ kąpieli solankowych na organizm jednak nie dotyczy wszystkich. Zrezygnować z nich powinny kobiety w ciąży, osoby z niewydolnością krążenia lub z wadami zastawek. Przebyty zawał, nadczynność tarczycy, choroby naczyń wieńcowych również wykluczają stosowanie tego zabiegu. 

Opracowanie:
Świeradów-Zdrój, Wczasowa 1
tel. 75 781 60 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz