Materiał Partnera

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na instalacje fotowoltaiczne?

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na instalacje fotowoltaiczne?

Wskaźniki sprawności paneli słonecznych pokazują, w jakim stopniu przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne montowane na dachu domu mają zwykle wydajność na poziomie 15-20%. Solary słoneczne o mocy 4 kW mogą wygenerować wystarczającą ilość energii. Pozwalają obniżyć rachunki za energię i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Obliczanie wydajności paneli słonecznych

Wydajność paneli słonecznych jest obliczana przez naukowców w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Solar Power Karol Ponka zwraca uwagę, że standardowe warunki testowe dotyczące wydajności paneli polegają na sprawdzeniu, ile energii  mogą przekształcić w energię elektryczną w słoneczny dzień w temperaturze 25 stopni Celsjusza przy natężeniu promieniowania 1000 W/m2. Jednak warunki atmosferyczne są zmienne, dlatego fotowoltaika wytworzy mniej energii słonecznej w pochmurny dzień. Maksymalny poziom wydajności niekoniecznie odnosi się do tego, co panele osiągną w warunkach rzeczywistych. Z tego powodu wielu producentów dostarcza informacji o tym, jak panele działają w różnych klimatach.

Wydajność paneli słonecznych według typu

Istnieją 3 rodzaje ogniw paneli słonecznych. Wybrany przez Ciebie typ określa wydajność i ilość energii elektrycznej, jaką wygenerują. Monokrystaliczne panele słoneczne są bardzo wydajne, ponieważ składają się z jednego kawałka krzemu. Jest to również droższy typ paneli. Z kolei polikrystaliczne panele słoneczne składają się z wielu kryształów krzemu. To oznacza, że istnieją między nimi przestrzenie. Nie są wykonane z jednego fragmentu krzemu. Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne to cienkie warstwy krzemu na elementach elektrycznych. Są tańsze i lżejsze od dwóch wspomnianych modeli. Ich grubość najczęściej nie przekracza kilku milimetrów. Sprawność utrzymuje się na poziomie 12-15%. Doskonale komponują się z elewacją budynku i dachem.

Na jakim dachu najlepiej zainstalować panele słoneczne?

Instalacje elektryczne najlepiej sprawdzą się na dachach skierowanych na południe. Wtedy panele generują najwięcej energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zamontować na dachach skierowanych na wschód lub zachód. Montaż paneli słonecznych warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy nachylenie dachu wynosi 30-40 stopni. Jednak kąt dachu może być większy lub mniejszy od tego zakresu, a i tak panele słoneczne doskonale sobie poradzą. Mogą absorbować promienie słoneczne nawet w pozycji poziomej. Jeśli jednak są nachylone pod kątem mniejszym niż 12 stopni, nie będą w stanie same się oczyścić. Gdy są brudne, stają się mniej skuteczne.

Opracowanie:
Obory, Świerkowa 13
tel. 515 198 500
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz