Materiał Partnera

Na co uważać przy wyborze tonera do drukarki?

Na co uważać przy wyborze tonera do drukarki?

Drukarka to ważne narzędzie pracy zarówno w biurze, jak i domu. Dlatego powinniśmy zadbać, aby zawsze pozostawała w pełnej sprawności. Oznacza to przede wszystkim zapas atramentu w drukarce atramentowej, a w przypadku drukarki laserowej – zapas tonera. W artykule skupimy się na tym ostatnim i doradzimy, na co należy zwracać uwagę przy zakupie tonera do drukarki. Zapraszamy do lektury.

Jak wybrać toner?

Podstawową kwestią, o jakiej należy wiedzieć, jest fakt, że toner musi być dopasowany do konkretnego modelu drukarki laserowej. Każda z nich ma wskazany przez producenta typ kasety, który może zostać zastosowany. To, jaki będzie odpowiedni, możemy określić na podstawie oznaczenia umieszczonego w instrukcji obsługi. Zazwyczaj też jeden typ kasety jest kompatybilny z kilkoma urządzeniami tego samego producenta, zawsze jednak musimy sprawdzić oznaczenie. Jeśli jednak zakupiony przez nas toner do drukarki będzie niezgodny z posiadanym modelem, będziemy mieć problem z poprawnym montażem kasety. Wzrasta także ryzyko awarii urządzenia.

Ważnym parametrem tonera jest też kolor. Tu jednak wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb – jeśli drukarka służy wyłącznie do drukowania plików tekstowych na użytek domowy, wystarczający może być toner w kolorze czarnym. Jeśli jednak chcemy zaopatrzyć w się w kolorowe tonery, to nazwę koloru znajdziemy razem z oznaczeniem kasety.  Zwróćmy także uwagę na wydajność tonera; określona jest ona liczbą wydrukowanych kopii formatu A4 przy pokryciu 5% strony tekstem. Te najwydajniejsze pozwalają wydrukować na jednej kasecie do 10.000 stron. Podzielenie ceny tonera przez liczbę stron pozwoli nam określić koszt wydrukowania jednej strony.

Pamiętajmy też, aby zwrócić uwagę na mechanizm w posiadanej drukarce. Zdarza się, że toner zintegrowany jest z bębnem, co utrudnia nieco jego wymianę. Łatwiej jest wymienić jedynie zasobnik z proszkiem, jak ma to miejsce w przypadku tonerów stanowiących samodzielną konstrukcję.

Co zamiast zakupu?

Najprostszym rozwiązaniem przy uzupełnianiu tonera jest oczywiście zakup nowego. Jak jednak zauważyliśmy wyżej, jest to dość kosztowne, jeśli w naszej drukarce toner jest zintegrowany z bębnem. Alternatywnym rozwiązaniem dla zakupu nowego tonera jest napełnienie oryginalnego pojemnika z tonerem – usługi w tym zakresie oferują firmy prowadzące sprzedaż i serwis urządzeń drukujących, wśród nich firma Asprinters. Dostępne w ten sposób tonery spełniają normy techniczne, a przy tym zapewniają wysoką wydajność. Mamy przy tym możliwość wyboru oryginalnego tonera lub zamiennika. W przypadku tych pierwszych mamy gwarancję, że powstają one z nowych surowców i komponentów. Natomiast popularność zamienników korzystnie wpływa na ich jakość, która w niczym nie ustępuje oryginalnym tonerom, a pozwala obniżyć koszty drukowania.

Opracowanie:
Kraków, Vetulaniego 5
tel. 695 736 783
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz