Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego?

Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Często stosowany jest w przypadku kaszlu i bólu gardła, ale sprawdzi się również jako lek na dolegliwości żołądkowe i infekcje skórne. Zawiera on wiele witamin i minerałów cennych dla naszego organizmu. Dowiedz się, jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego i jak go stosować na co dzień. Poznaj niezwykłe właściwości tej rośliny.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?

Aby przygotować syrop z mniszka lekarskiego, konieczne jest zebranie kwiatów. Najlepiej zrobić to w maju, kiedy są najbardziej dojrzałe i nie są gorzkie. Kwiaty mniszka lekarskiego zbiera się w słoneczny dzień przed południem, gdy są najbardziej otwarte. Do przyrządzenia syropu potrzebne są same główki mlecza, jednak zielone części rośliny również są jadalne. Pozostawienie ich w syropie sprawi, że nabierze on delikatnej goryczki. Z kolei syrop z samych główek będzie łagodniejszy w smaku. Zebrane kwiaty należy przebrać i usunąć z nich ewentualne owady. Pamiętaj - nigdy nie zbieraj kwiatów rosnących przy drogach i na polach - mogą być skażone. Najlepiej zrywać mniszka lekarskiego, który rośnie na łąkach.

Do przygotowania syropu potrzebujesz:

  • 1 l kwiatów,
  • 2 cytryny,
  • 1 l wody,
  • 1 kg cukru.

Przebrane kwiaty włóż do garnka i zalej zimną wodą. Następnie gotuj je na niewielkim ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie odstaw garnek w chłodne miejsce na dobę. Po upływie 24 godzin odcedź wywar przez sito i dodaj do niego sok z cytryn i cukier. Gotuj na małym ogniu do momentu, aż otrzymasz konsystencję podobną do miodu. Gotowy syrop przelej do słoiczków. Jego termin ważności wynosi kilka miesięcy.

Syrop z mniszka lekarskiego bez cukru

Syrop z mniszka możesz przygotować również bez dodatku cukru. Będzie ci do tego potrzebny wyparzony słoik. Ułóż w nim warstwowo kwiaty. Następnie warstwę o grubości ok. 2 cm posyp ksylitolem. Czynność powtarzaj, aż do wypełnienia całego słoiczka. Wypełniony słoik odstaw w słoneczne miejsce, żeby cukier się rozpuścił. Syrop będzie gotowy po około 7-10 dniach.

Syrop z mniszka lekarskiego – właściwości

Syrop z mniszka kojarzony jest przede wszystkim z leczeniem kaszlu, jednak ma on także inne właściwości lecznicze. Jest on ogromnym zastrzykiem witamin. Zawiera między innymi witaminę C, A oraz D. Nie brakuje w nim też witamin z grupy B. Wpływają one korzystnie na układ nerwowy i usuwają toksyny z organizmu. W syropie znajdziemy też minerały: potas, magnez, żelazo, krzem. Dzięki nim wspomaga on układ odpornościowy i pokarmowy. Zawiera on również spore ilości asparaginy - aminokwasu, który pobudza pracę mózgu.

Jak stosować syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego może służyć jako zamiennik miodu. Doskonale sprawdza się jako słodzik do kawy i herbaty. Możesz nim również zastąpić syrop klonowy i polać naleśniki lub pankejki.

Jak go stosować? Dzienne spożycie powinno wynosić około 2-3 łyżeczek. Warto wprowadzić go do swojej codziennej diety lub w razie potrzeby spożyć w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby. Może być on stosowany zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Jeśli nie masz możliwości zrobić go samodzielnie, gotowy syrop możesz kupić w aptece.

Należy jednak pamiętać, że na mniszek lekarski powinny uważać osoby zmagające się z wrzodami żołądka lub nadkwasotą. Przed zastosowaniem syropu osoby cierpiące na niedrożność jelit lub dróg żółciowych powinny z kolei skontaktować się z lekarzem. Syrop z mniszka nie jest polecany także diabetykom. Jeśli chorujesz na cukrzycę i chcesz skorzystać z leczniczych właściwości tej rośliny, sięgnij po napar.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz