Artykuł sponsorowany

Na co muszą zwracać uwagę producenci klejów PVA dla dzieci?

Na co muszą zwracać uwagę producenci klejów PVA dla dzieci?

Rodzajów klejów, które dostępne są na rynku, jest wiele. Podstawowy ich podział dzieli je na kleje przemysłowe, kleje montażowe zwane inaczej remontowymi, a także na kleje szkolno-biurowe, stosowane również w domach. Preparaty te niezależnie od swojej formy – stała lub płynna – muszą być bezpieczne w użyciu, spełniając szereg ważnych branżowych norm. Niebywale ważne jest to w przypadku grupy klejów zaliczanych do gatunku PVA. Stanowią je materiały klejące wykorzystywane przy pracach plastycznych dzieci, co narzuca na producentów obowiązek przestrzegania wielu dodatkowych wytycznych. Na co muszą oni zatem zwracać uwagą?

O klejach PVA dla dzieci słów kilka

Zanim przedstawimy ogólne wytyczne, którymi kierują się producenci klejów PVA dla dzieci przy ich tworzeniu i sprzedaży, warto przypomnieć, czym są właśnie preparaty zawierające w swoim składzie poli(alkohol winylowy). Zalicza się je do klejów dyspersyjnych produkowanych na bazie nierozpuszczalnych żywic, wody oraz różnych składników nadających unikalnych własności danemu spoidłu. Mogą to być zarówno odmiany polimerów twardych, jak i miękkich, które wpływają na jakość czy szybkość wiązania. Dodać warto, że kleje PVA to w większości produkty gotowe do użycia, a w przypadku odmian dla dzieci mają one płynną, ale gęstą postać bezbarwną. Ich cechą charakterystyczną jest również ledwo wyczuwalny zapach. Do czego stosuje się zaś kleje PVA?

Składnik czynny klejów PVA, czyli poli(alkohol winylowy) dodawany jest przy produkcji różnych spoideł, od przemysłowych począwszy, na szkolnych kończąc. W drugim przypadku mowa przede wszystkim o cieszących się popularnością wśród dzieci klejach do slimów zwanych potocznie glutami. Jest nimi bezbarwna i rozciągliwa masa plastyczna, która służy do zabawy sensorycznej, rozwijającej percepcję zmysłową. Zabawa ze slimami stymuluje rozwój motoryki małej, a także zapewnia dzieciom wiele zabawy. W przedszkolach czy szkołach masy plastyczne z klejów PVA wykorzystywane są zaś do przygotowywania różnych prac artystycznych ozdabianych brokatem, kolorowymi pyłkami czy kamyczkami. Aby zapewnić jednak dzieciom bezpieczną i przyjemną zabawę, producenci muszą spełniać szereg ważnych wytycznych.

Wytyczne dla producentów klejów PVA do slimów

Producenci klejów PVA do zastosowań szkolnych przede wszystkim są zobowiązani do przestrzegania wszystkich branżowych norm bezpieczeństwa. Opracowywane przez nich formuły, a także dane partie produkowanych produktów, muszą przechodzić procesy certyfikacji oraz liczne testy. Wśród nich nie może zabraknąć badań laboratoryjnych dermatologicznych czy tych dotyczących braku palności. Kleje PVA dla dzieci nie mogą też wywoływać reakcji alergicznych ze strony układu oddechowego, a więc nie mogą mieć intensywnej woni.

Ponadto taki spoidła płynne opatrzone muszą być znakiem CE oraz powinny być opakowane w szczelne zamknięcia z dobrze opisaną etykietą produktową. O to zawsze dba producent DEKOL, który produkuje swoje kleje, spełniając restrykcyjne normy PN-EN, ISO czy nawet DIN. Specjaliści z tej firmy zapewniają, że preparaty PVA dla dzieci nie tylko są bezpieczne dla człowieka, ale także dla środowiska naturalnego. Gwarancja dobrej zabawy ze slimami to zaś efekt wielu testów użytkowych i przygotowania unikalnej receptury kleju z odpowiednimi polimerowymi dodatkami. Dzięki nim spoidła PVA wyróżniają się wytrzymałością, rozciągliwością, szybkością wiązania i dobrą penetracją kleju w łączone substraty. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz