Murzasichle – wczasy na Podhalu

Murzasichle – wczasy na Podhalu

Zainteresowanie odpoczynkiem w kraju i jednocześnie z dala od miasta oraz tłumów z roku na rok wzrasta. Jednym z najpopularniejszych kierunków wczasowych podróży Polaków są nieustannie góry. Na południu czekają malownicze i różnorodne krajobrazy oraz niesamowite atrakcje turystyczne. W jakim miejscu warto się zatrzymać na Podhalu? Przedstawiamy przewodnik po Murzasichle – ustronnej i ciekawej lokalizacji w Tatrach.   

Urlop w Murzasichle – czy warto?

Choć wciąż najlepszym sezonem na urlop w górach jest zima, to również latem możemy spotkać w południowym regionie Polski tłumy turystów. Wielu z nich na destynację swojej podróży wybiera Podhale, które większości wciąż kojarzy się jednoznacznie z Zakopanem. Miejsce to w wakacje przeżywa prawdziwe oblężenie. Warto więc wybrać inną lokalizację na wypoczynek. Do najciekawszych propozycji należy miejscowość Murzasichle.

Oferta noclegowa w Tatrach jest wyjątkowo obszerna, a miłośnicy spokoju często decydują się na mniej popularne zakątki. Urlop w Murzasichle to popularna propozycja dla osób, które uciekają od tłumów, ale wciąż chcą cieszyć się klimatem i malowniczymi krajobrazami. Kurort ten jest doskonałą bazą wypadową w góry. Niedaleko znajdują się bowiem szlaki turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki występującym w tej okolicy lasom miejsce gwarantuje ciszę oraz spokojną atmosferę.   

Murzasichle urlop

Za górami, za lasami… Historia Murzasichle

Zastanawiasz się, gdzie leży Murzasichle? Miejscowość znajduje się na wysokości 820–950 m n.p.m. u podnóża Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest położona na południowej części Skrajnego Podhala i około 12 kilometrów od przejścia granicznego ze Słowacją. Idealna lokalizacja pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską sprzyja rozwojowi bazy turystycznej. Historia tego miejsca sięga aż 1630 roku, choć do czasów II WŚ na tych terenach istniały dwa różne miasta: Mur oraz Zasichła.

W pamięć turystów zapada wyjątkowa nazwa kurortu. Istnieją również problemy z jej prawidłowym wymawianiem. Jak powinniśmy czytać Murzasichle? Właściwa wymowa to: Mur-zaśichle, choć funkcjonują również bardziej regionalne określenia jak np. Sichła. Tajemnicze nazewnictwo wzięło się z połączenia nazw poprzednich miejscowości. Termin „Mur” oznacza „śmierć”, ponieważ jak mówią podania, epidemia miała przyczynić się do zgonu większości mieszkańców, „Zasichła” zaś wzięła się od przydomku pierwszych osadników lub nieodległej rzeki Sichły.    

Turystyczne atrakcje Murzasichla

Do największych zalet Murzasichla należy niewątpliwie lokalizacja górskiej miejscowości. Znajduje się stosunkowo blisko Zakopanego i stanowi dla zatłoczonych i hałaśliwych miejsc doskonałą alternatywę. Bogaty w tradycję kurort łączy z oddalonymi na 8 kilometrów Tatrami kilka pieszych szlaków turystycznych. Rozwój turystyki zapewnia więc niedaleka odległość do popularnych miejscowości tatrzańskich oraz spokojny klimat i przytulna atmosfera.

Murzasichle atrakcje

Wśród kluczowych walorów turystycznych Murzasichla wymienia się:

  • Infrastrukturę turystyczną: choć w okolicy znajdują się najpopularniejsze ośrodki wypoczynkowe w Polsce, to również mapa turystyczna Murzasichle gwarantuje bogatą ofertę noclegową: od luksusowych hoteli po przytulne pokoje, domki gościnne czy agroturystykę ze zwierzętami. Jest to jedna z najlepiej rozwiniętych pod tym względem wsi na Podhalu. Jako doskonała baza wypadowa w góry znajduje się wokół wielu ważnych punktów np. Tatrzańskiego Parku Narodowego.     
  • Regionalne budownictwo: w miejscowości można znaleźć wiele przykładów obiektów należących do typowej architektury góralskiej czy podhalańskiej. Są to na przykład domy zamieszkujących wieś górali, dzięki którym można poczuć miejscowy klimat. Prawdziwą perłą Murzasichla jest Kościół pod wezwaniem NMP. Liczy już sobie prawie 50 lat i został wybudowany przez mieszkańców w regionalnym stylu. Podczas mszy można posłuchać tutaj góralskiej muzyki i śpiewów.
  • Zimową i letnią rekreację: do największych wakacyjnych atrakcji Murzasichla należą liczne trasy rowerowe i ścieżki spacerowe np. ścieżka do Małego Cichego. Zimą działają tutaj wyciągi narciarskie czy liczne wypożyczalnie sprzętu zimowego oraz organizowane są zabawy dla turystów np. kuligi.
  • Regionalną kuchnię: dla urlopowiczów pragnących zapoznać się z lokalnymi potrawami dostępne są w wiosce restauracje i karczmy z bogatą ofertą gastronomiczną. Niepodważalnym przysmakiem Murzasichla, jak i innych podhalańskich kurortów jest tutejszy oscypek.
  • Górskie widoki: atrakcyjność miejscowości bazuje na malowniczych krajobrazach. Możemy z tego miejsca podziwiać ważne zakątki Tatr od Murania przez Zawrat, Granaty i Świnicę, aż po Giewont. Murzasichle położone jest na zboczach tatrzańskich gór, z dala od cywilizacji i otoczone licznymi lasami.    
Murzasichle to świetny kierunek wakacyjnych i wczasowych podróży. Stanowi doskonałą alternatywę dla popularnych ośrodków wypoczynkowych na Podhalu. 
Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży