Mrzeżyno – atrakcje turystyczne kurortu i okolic

Mrzeżyno – atrakcje turystyczne kurortu i okolic

Rewal, Dźwirzyno, a przede wszystkim Kołobrzeg – to największa konkurencja jednej z najbardziej niedocenianych miejscowości turystycznych nad polskim morzem. Mrzeżyno, bo o nim mowa jest spokojnym i niedużym letniskiem o niepowtarzalnym klimacie i pięknych krajobrazach. Poznaj turystyczną mapę wczasowiska. Przeczytaj o największych atrakcjach tego nadbałtyckiego kurortu i sprawdź, czy warto spędzić w nim urlop.

Strony www Strony www

Okolice Kołobrzegu, czyli o Mrzeżynie słów kilka

Piękne plaże i doskonałe kąpieliska to charakterystyczny punkt najlepszych nadmorskich kurortów. Nie bez powodów w sezonie urlopowym trudno znaleźć nocleg w najpopularniejszych ośrodkach wypoczynkowych. Kołobrzeg jest jednym z miejsc cieszących się największym zainteresowaniem. Spokojniejszą, ale równie interesującą alternatywę stanowi znajdujące się niecałe 20 km dalej Mrzeżyno. To jedna z najbardziej niezwykłych miejscowości pomorza zachodniego.

Choć letnisko ma zaledwie 1600 mieszkańców, to w sezonie odwiedza je coraz większa liczba turystów. Położone w gminie Trzebiatów tuż przy ujściu rzeki Regi wczasowisko ma bowiem do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Walory turystyczne Mrzeżyna obejmują poza plażą również wspaniałą naturę i charakterystyczny port. Spokojna i cicha miejscowość stanowi świetny kierunek podróży przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.      

Dlaczego warto odwiedzić Mrzeżyno? Top atrakcji wczasowiska

Plaża w Mrzeżynie

Jedną z niewątpliwych wizytówek Mrzeżyna stanowi piaszczysta plaża. Podzielona przez port morski na dwie części (wschodnią i zachodnią), rozciąga się wzdłuż całej północnej granicy miejscowości. Szerokie i zadbane przymorze od lat jest laureatem „Błękitnej Flagi”. Symbol ten świadczy o wysokim poziomie wybrzeża, najwyższym stopniu bezpieczeństwa oraz optymalnej jakości wody. Strzeżone przez ratowników kąpieliska zachęcają do wodnych zabaw i bezpiecznego opalania. Latem pojawiają się również liczne atrakcje dla dzieci np. zjeżdżalnie czy dmuchane trampoliny.     

plaża w Mrzeżynie

Niezwykły mikroklimat nadbałtyckiego kurortu

Czysta woda sprzyja morskim kąpielom, a duże nasłonecznienie zachęca do aktywnego plażowania lub wręcz leżakowania. Jednak kurort warto odwiedzić nie tylko ze względu na to, co można zobaczyć w Mrzeżynie, ale i z uwagi na specyficzny mikroklimat.

Miejscowość położona jest w Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim, a obszar ten został objęty programem Natura 2000. Na wskazanym terenie występuje bowiem bardzo ciekawe środowisko naturalne. Możemy podziwiać więc brzeg wydmowy porośnięty różnymi rodzajami lasów lub cieszyć się świeżym powietrzem o wysokiej zawartości jodu. Nic więc dziwnego, że letnisko to idealne miejsce dla alergików i osób z chorobami górnych dróg oddechowych. Pogoda w Mrzeżynie również sprzyja wypoczynkowi – charakteryzuje się małymi wahaniami temperatury.

Atrakcje Mrzeżyna: port morski z długą historią

Jeśli zastanawiasz się, co można zwiedzić w Mrzeżynie, to zdecydowanie swoją podróż warto rozpocząć od portu nad rzeką Regą. Historia tego miejsca sięga aż 1457 roku, kiedy powstała pierwsza w miejscowości tego typu zabudowa – niegdyś o kupieckim charakterze.

Dziś poza podstawową funkcją rybacką, zaczyna również odgrywać rolę doskonałej atrakcji dla turystów. W ofercie zawarto: kolorowe kutry, jachty, wypożyczalnie sprzętu pływackiego czy rejsy statkami wycieczkowymi. Poza tym na znajdującym się w porcie deptaku możemy odnaleźć wiele barów i restauracji. Te miejsca stanowią odpowiedź na pytanie: gdzie można zjeść w Mrzeżynie.

port w Mrzeżynie

Co warto zwiedzić w Mrzeżynie?    

Walory krajoznawcze i wypoczynkowe miejscowości przyciągają co roku określoną grupę wczasowiczów oraz osób przyjeżdżających nad Morze Bałtyckie. Kurort określa się bowiem jako ośrodek rozwoju turystyki rodzinnej. Planując pobyt w takim miejscu, warto więc uwzględnić w planach zwiedzania kilka wyjątkowych zabytków Mrzeżyna. Zaliczamy do nich:

  • pomnik Zaślubin Polski z morzem;
  • neogotycki kościół parafialny pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła;
  • zabytkowy budynek dawnej stacji ratowniczej;
  • zabytkową chałupę rybacką.

Atrakcje dla aktywnych w Mrzeżynie

Poza piękną plażą, lasami czy nowoczesnym portem można wskazać wiele innych ciekawych atrakcji turystycznych Mrzeżyna. Szczególnie wiele rozrywki czeka w kurorcie na osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Mogą one korzystać bowiem z szerokiej oferty sportów wodnych – w miejscowości znajduje się kilka wypożyczalni profesjonalnego sprzętu. Do mniej oczywistych rozrywek należą na pewno spływy kajakowe rzeką Regą.

W letnisku działa również Mrzeżyńskie Centrum Sportu. Skorzystamy tutaj np. z siłowni, sauny czy kortu do squasha. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych może okazać się za to tutejszy park linowy. Pasjonatom wędkarstwa warto polecić Jezioro Resko Przymorskie. Dla miłośników ruchu warto zarekomendować również piesze i rowerowe szlaki w Mrzeżynie. Ścieżki prowadzą do okolicznych miejscowości – Pogorzelicy czy Kołobrzegu. Kurort stanowi świetny punkt wypadowy do takich letnisk jak np. Trzebiatów, Rewal czy Rogów.  

Atrakcje turystyczne okolic Mrzeżyna oraz samej miejscowości to gwarancja spokojnego i udanego wypoczynku nad polskim morzem. To idealne wczasowisko dla rodzin z dziećmi oraz idealna baza wypadowa do najciekawszych miejsc zachodniego wybrzeża.  

Zobacz też:   

Kołobrzeg – top atrakcji nadmorskiego kurortu

Pomysły na urlop w Międzyzdrojach. Co warto zobaczyć?

Świnoujście – miasto położone na 44 wyspach

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży