Artykuł sponsorowany

Możliwości, zasady korzystania i parametry współczesnych wag

Możliwości, zasady korzystania i parametry współczesnych wag

Często nawet nie zdajesz sobie sprawy z jak wieloma przyrządami i urządzeniami pomiarowymi masz na co dzień do czynienia. Gazomierze, wodomierze, liczniki energii elektrycznej to jedne z bardziej popularnych. Chociaż z pewnością najczęściej używane to przede wszystkim różnego rodzaju wagi. Są niezbędne w przemyśle, handlu, ale często korzystamy z nich także w domu. Jak prawidłowo użytkować wagę? Jakie są ich charakterystyczne parametry?

Możliwości współczesnych wag

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne były jedynie wagi mechaniczne. Należały do nich wagi wskazówkowe, w których wartość była odczytywana na zamontowanej skali i szalkowe, gdzie ciężar produktu był równoważony odpowiednią ilością odważników. Nikt nawet nie myślał, że w niedługiej przyszłości ogólnodostępne będą urządzenia elektroniczne z cyfrowym wyświetlaczem. Zapisujące w pamięci parametry tarowanego opakowania, zliczające sztuki ważonych elementów czy też dokonujące pomiaru ilości wody lub tkanki tłuszczowej. Liczne modele posiadają ponadto możliwość podłączenia do komputera, co dodatkowo zwiększa dostępne własności. 

Zasady prawidłowego korzystania z wagi

Wszystkie wagi wykorzystywane na użytek inny niż domowy powinny być regularnie serwisowane i legalizowane. Czynności legalizacyjne mogą być wykonane tylko przez uprawnione osoby. W Elblągu możesz skorzystać z usług w firmy Remwag. Ale nawet korzystając z domowej wagi łazienkowej czy kuchennej, aby wyniki ważenia były wiarygodne, należy pamiętać o jej konserwacji i poziomowaniu. Urządzenia te posiadają ruchome nóżki i poziomicę, dzięki czemu odpowiednie wyregulowanie wagi na nierównej powierzchni nie jest kłopotliwe. 

Podstawowe parametry charakterystyczne wag 

Niezależnie z jakim rodzajem wagi ma się do czynienia, wszystkie tego typu urządzenia posiadają kilka charakterystycznych parametrów. Nośność, czyli maksymalne obciążenie. Wielkość ta jest podawana przez producenta danego urządzenia. W zależności od rodzaju wagi może wynosić np. 100 g, jak i kilka ton. Czułość (bezwzględna) to najmniejsza masa, która umieszczona na wadze powoduje zmianę jej wskazań. Natomiast czułość względna to stosunek wartości czułości bezwzględnej do całkowitego obciążenia wagi w danej chwili. 

Dokładność określa różnicę między otrzymanym wynikiem ważenia a rzeczywistą masą ważonego przedmiotu. Parametr ten może zmieniać się w bardzo szerokich granicach. Wagi przemysłowe mogą charakteryzować się dokładnością rzędu 1 kg a mikroanalityczne nawet 0,01 mg. Często można spotkać zamienne stosowanie pojęć dokładność i precyzja, które traktowane są jako synonimy. Takie postępowanie jest jednak błędne. Precyzja pomiaru to powtarzalność wyników, czyli ich zgodność między sobą. Im mniejsze są różnice między nimi i ich średnią arytmetyczną, tym precyzja pomiaru jest większa.

Opracowanie:
Elbląg, Mazurska 5f
tel. 602 459 535
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz