Artykuł sponsorowany

Możliwości i metody termicznej utylizacji odpadów

Możliwości i metody termicznej utylizacji odpadów

O tym że działalność człowieka przyczynia się do powstawania ogromnej ilości zróżnicowanych odpadów zagrażających środowisku, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlatego też tak ważna jest odpowiednio realizowana gospodarka odpadami, gdzie jednym z jej najważniejszych elementów jest ich utylizowanie, w przypadku którego podstawową rolę odgrywa termiczna utylizacja odpadów.

Termiczna utylizacja odpadów bez tajemnic

Spalanie, czyli termiczna utylizacja odpadów to jedna z najpopularniejszych i najważniejszych metod rozwiązywania problemów z różnego rodzaju śmieciami, zarówno z niebezpiecznymi (np. odpady medyczne i weterynaryjne), jak i tradycyjnym śmieciami (folie, odpady przemysłowe, komunalne itp.). Warto przy tym pamiętać, że proces składowania i spalania odpadów realizują profesjonalne firmy, takie jak Pol-Dan-Eko sp.j., które termiczną utylizację odpadów przeprowadzają w specjalnych spalarniach, wyposażonych w zestawy podawcze, kotły z różnego rodzaju rusztami wraz z komorą dopalania gazów oraz systemy oczyszczenia gazów i zestawy filtrów spalinowych.

Sam proces termicznego przekształcania odpadów na ruszcie przebiega zazwyczaj według następujących faz:

  • segregowanie - oddzielenie poszczególnych grup odpadów,
  • suszenie - gdzie w początkowej strefie rusztu odpady są ogrzewane co powoduje odparowanie wilgoci,
  • odgazowanie - w wyniku dalszego ogrzewania do temperatury powyżej 250°C wydzielane są składniki lotne,
  • spalanie właściwe - w kolejnej części rusztu przeprowadzane jest całkowite spalanie odpadów,
  • dopalanie – komora dopalania to miejsce gdzie podaje się powietrze wtórne celem zupełnego spalenia pozostałości.

Nie należy przy tym zapominać, że każda instalacja utylizująca tego typu wyposażona jest również w układ oczyszczania i odprowadzania spalin, który składa się z baterii filtrów
i płuczek usuwających ze spalin niebezpieczne gazy.

Inne oblicza termicznej utylizacji

Proces technologiczny związany z termiczną utylizacją zaprojektowany zazwyczaj jest w sposób zależny od rodzaju przetwarzanych odpadów. Skutkuje to zróżnicowaną budową kotła oraz odmiennymi zestawami urządzeń oczyszczających spaliny. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku termicznej utylizacji, obok tradycyjnego spalania odpadów, możliwe jest również wykorzystanie innych procesów termicznego przekształcania, gdzie do najpopularniejszych technologii tego typu zaliczyć należy pirolizę i zgazowanie. W przypadku pyrolizy mamy do czynienia z endotermicznym procesem transformacji termicznej substancji organicznych, bogatych w węgiel, który odbywa się w podwyższonych temperaturach (200-1000°C), w środowisku całkowicie pozbawionym tlenu bądź przy jego pomijalnie małej obecności. W wyniku pirolizy powstaje gaz pirolityczny, koks, olej, smoła wytlewna, przy czym zarówno gaz, jaki i olej mogą pełnić następnie rolę paliwa, zaś sam proces pirolizy może zostać wykorzystany do wytwarzania energii cieplnej lub elektrycznej.  
Jeśli chodzi o proces zgazowania to zachodzi on w temperaturach bliskich 1000°C w obecności czynnika utleniającego, którym może być powietrze, tlen, a także para wodna, zaś produktami zgazowania są zazwyczaj wodór i tlenek węgla, a także niewielkie ilości metanu, dwutlenku węgla, azotu i pary wodnej. Wartość opałowa gazu otrzymanego w wyniku zgazowania uzależniona jest od rodzaju czynnika utleniającego, zaś gaz syntezowy powstały tym w procesie może być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej.

Termiczna utylizacja odpadów to niezwykle istoty element szeroko pojętej gospodarki odpadami. Nie należy przy tym zapominać, że nie ma niestety uniwersalnej metody na utylizację wszystkich odpadów jednocześnie, dlatego też proces unieszkodliwiania danego odpadu należy dobierać według właściwości substancji, nie zapominając przy tym jak ważna jest segregacja i selektywna zbiórka odpadów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz