Artykuł sponsorowany

Możliwości frezowania CNC

Możliwości frezowania CNC

Frezowanie to jedna z form obróbki skrawaniem, czyli nadawania danemu elementowi pożądanego kształtu poprzez „zdejmowanie” z niego nadmiaru materiału. W przypadku frezowania proces ten odbywa się z wykorzystaniem obrotowego ostrza, które przesuwa się wzdłuż elementu. Frezowanie jest jednym z procesów niezbędnych w produkcji elementów konstrukcyjnych takich jak koła zębate. Niegdyś wykonywane było przy pomocy manualnie obsługiwanych frezarek, obecnie coraz częściej w profesjonalnych zakładach wykorzystywane są urządzenia zwane CNC.

Co oznacza skrót CNC?

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, w tłumaczeniu termin ten oznacza „komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Używa się go w szczególności do sterowanych komputerowo urządzeń do obróbki materiałów, takich jak tokarki czy frezarki. Wytwarzanie elementów tą metodą składa się z trzech etapów:

  • Projektowania komputerowego (CAD)
  • Przetwarzania projektu na plan sterowania maszyną (CAM)
  • Wykonanie elementu (CNC)

Programowanie maszyny odbywa się za pomocą graficznego interfejsu użytkownika, który stanowi środek komunikacji między operatorem a programami frezarki. Pierwowzorem maszyn CNC były maszyny NC, które programowano za pomocą dziurkowanych kart – stosowano jest w latach 50 XX wieku. Dopiero w latach 80-tych po skonstruowaniu mikrokomputerów możliwe stało się programowanie maszyny binarnie.

Przewaga CNC nad obróbką manualną

Frezowanie przy pomocy urządzeń CNC jest obecnie bardzo powszechnie wykorzystywane w produkcji elementów konstrukcyjnych. Jego najpoważniejsze zalety to szybkość pracy oraz wysoka precyzja, idąca w parze z powtarzalnością, nawet w przypadku bardzo złożonych kształtów. Oznacza to znaczne przyspieszenie produkcji oraz zminimalizowanie błędów. Praca urządzeń może się odbywać w trzech trybach:

  • Sterowania punktowego – ostrze frezarki ustawione jest w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu
  • Sterowanie odcinkowe – ostrze wykonuje ruchy względem materiału, jednak jedynie po torach równoległych po ustalonej osi współrzędnych
  • Sterowanie kształtowe – ostrze jest w stanie wykonywać dowolne ruchy, tryb ten dzieli się na trzy pomniejsze – 2D, 2 ½ D oraz 3D

Usługi związane z obróbką przy pomocy urządzeń CNC znajdziemy w ofercie firmy Scanwir.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz