Moskitiera na drzwi balkonowe – jaki model wybrać?

Moskitiera na drzwi balkonowe – jaki model wybrać?

Każdy, kto posiada w mieszkaniu balkon lub taras, z pewnością ceni sobie możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Otwarte drzwi balkonowe są jednak łatwą drogą wstępu dla owadów, które mogą dokuczać domownikom. Aby temu zapobiec, warto zamontować moskitierę. Dowiedz się, jakie zalety ma takie rozwiązanie i jaką siatkę wybrać na drzwi.

Czy moskitiera na drzwi to dobry pomysł?

Latem rzadko mamy zamknięte drzwi balkonowe. Aby w mieszkaniu nie było zbyt duszno, decydujemy się na odpoczynek i sen przy otwartym oknie lub drzwiach na taras. W ten sposób ułatwiamy dostanie się do pomieszczenia niechcianych intruzów, takich jak komary, muszki owocówki, muchy czy osy.

Insekty i owady mogą być irytujące i z pewnością nie pomagają w odpoczynku. Bzyczenie komara nad uchem nie ułatwia zasypiania, a latająca mucha podczas jedzenia obiadu skutecznie może ostudzić nasz apetyt. Ponadto owady mogą nieść zagrożenie dla naszego zdrowia – muchy mogą bowiem przenosić bakterie i wirusy, a muszki owocówki przyczyniają się do szybszego psucia produktów spożywczych.

Dzięki zamontowaniu moskitiery na drzwi balkonowe będziemy mieć możliwość:

  • relaksu przy otwartych oknach, bez możliwości przedostania się owadów do mieszkania,
  • pozbycia się owadów bez konieczności stosowania chemicznych środków owadobójczych, które mogą działać drażniąco również na ludzi.

Ponadto moskitiera balkonowa jest prawie niezauważalna i bardzo dyskretna, dlatego jej montaż nie wpłynie negatywnie na wygląd naszego mieszkania.

Jaką moskitierę na drzwi wybrać?

W zależności od naszych potrzeb, możemy wybierać spośród wielu rodzajów moskitier, które różnią się rozmiarem, materiałem czy sposobem montażu. Bardzo ważne jest, aby dobrać model, który będzie pozwalał na swobodne otwieranie balkonu. Sposób zamykania moskitiery musi zostać przemyślany w taki sposób, by nie był uciążliwy dla mieszkańców.

Do drzwi balkonowych najlepiej sprawdzą się moskitiery przesuwne, moskitiery rolowane i moskitiery drzwiowe. Moskitiery przesuwne będą świetnie się sprawdzać w przypadku przesuwnych okien tarasowych lub balkonowych. Dzięki prowadnicom będziemy mieć możliwość rozsuwania siatki na dwie strony.

Moskitiery rolowane przypominają roletę z tkaniny. Po ich rozwinięciu siatka montowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów spowalniacz umożliwia płynne nawijanie moskitiery w kasecie.

Moskitiery drzwiowe to modele ramkowe wyposażone w zawiasy, które montuje się w otworze drzwi tarasowych. Są one wykonywane na zamówienie, ponieważ powinny być dostosowane do wymiarów okna. Moskitiery tego typu są zdejmowane, więc bez problemu możemy umyć okna czy zdemontować je na zimę.

Popularne moskitiery z magnesem nie będą dobrym wyborem w przypadku drzwi balkonowych. Nie są one zbyt szczelne, ponadto mocny wiatr może sprawić, że będą się poruszać a tym samym wpuszczać owady do mieszkania.

Jak zamontować moskitierę?

Moskitiera na okno balkonowe może być zamontowana na dwa sposoby. Pierwszy – bezinwazyjny – polega na zaczepieniu specjalnych haczyków na ramę okna. W tym przypadku nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi, ponieważ montaż moskitiery nie wymaga wiercenia ani przykręcania. Dużą zaletą montażu bezinwazyjnego jest fakt, że siatkę na owady możemy zdjąć w dowolnym momencie, np. chcąc umyć okno.

Drugi sposób montażu moskitier – inwazyjny – jest wykorzystywany najczęściej w przypadku moskitier przesuwnych. Skomplikowany montaż szyn i prowadnic najlepiej zlecić profesjonalistom. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, należy pamiętać o dokładnym wymierzeniu szyby i ramy okna przed zakupem siatki w celu dopasowania idealnego rozmiaru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz