Artykuł sponsorowany

Morskie świadectwo zdrowia – jak je uzyskać?

Morskie świadectwo zdrowia – jak je uzyskać?

Praca na statku to marzenie wielu młodych ludzi. Jednak większość z nich nie zdaje sobie sprawy z jej trudu oraz zagrożeń, jakie czyhają na morzu. Aby zostać marynarzem lub mechanikiem okrętowym, trzeba posiadać nie tylko odpowiednie wykształcenie i umiejętności, ale też cieszyć się nienaganną sprawnością fizyczną i dobrym zdrowiem. Naszą zdolność do wypłynięcia na szerokie wody musi potwierdzić lekarz medycyny morskiej. Tym właśnie na co dzień zajmuje się Jerzy Kaczmarek prowadzący swój gabinet w Gdyni.

Morskie świadectwo zdrowia – co to takiego?

Każdy z nas przed rozpoczęciem pracy na etacie musi wykonać badania medycyny pracy. Ich zakres uzależniony jest od wymagań stanowiska, które pragniemy objąć. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, abyśmy mogli podjąć zatrudnienie w wybranym miejscu, specjalista wystawia zaświadczenie potwierdzające dobry stan naszego zdrowia. Podobną procedurę muszą przejść marynarze, z tym że powinni oni zgłosić się do lekarza specjalizującego się w medycynie morskiej. Jeżeli wizyta przebiegnie pomyślnie, otrzymują oni morskie świadectwo zdrowia. Bez tego certyfikatu marynarze nie mogą rozpocząć pracy na statku.

Jakie badania wykonuje lekarz medycyny morskiej?

Jak informuje Jerzy Kaczmarek – standardowa weryfikacja stanu zdrowia marynarzy obejmuje podstawowe badania laboratoryjne, ogólne, badanie moczu oraz prześwietlenie płuc. Czasami konieczne jest też wykonanie badania stomatologicznego lub testów wysiłkowych. Lekarze medycyny morskiej dużą uwagę skupiają też na zdrowiu oczu. Nie można dopuścić do pracy na morzu osoby z daltonizmem, zwłaszcza jeśli ma ona pełnić rolę nawigatora. Światła burtowe na statkach mają kolor czerwony i zielony. Niemożność rozróżnienia barw mogłaby doprowadzić do tragedii.

Ile kosztuje wydanie morskiego świadectwa zdrowia?

Całkowity koszt wydania certyfikatu może oscylować w granicach 300-800 zł w zależności od ilości badań dodatkowych. Część armatorów, oprócz morskiego świadectwa zdrowia, wymaga również od marynarzy posiadania Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Ma ona charakterystyczny, żółty kolor i stanowi potwierdzenie, że podwładny wykonał odpowiednie szczepienia lub zastosował inną formę profilaktyki przed planowaną podróżą. Taki dokument można uzyskać w poradni medycyny podróży. Marynarze najczęściej szczepią się na żółtą febrę i tężec.

Musisz pilnie wykonać niezbędne badania przed zaokrętowaniem? Odwiedź gabinet medycyny morskiej i tropikalnej w Gdyni! Jerzy Kaczmarek to ceniony specjalista z wieloletnim doświadczeniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz