Artykuł sponsorowany

Morfologia krwi

Morfologia krwi

Regularne wykonywanie badań krwi jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dzięki temu można sprawdzić aktualny stan zdrowia i ewentualnie niedobory, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. W morfologii są widoczne także stany zapalne, które mogą informować o chorobach.  Sprawdź, czym dokładnie jest morfologia krwi i dlaczego jej regularne wykonywanie jest bardzo ważne!

Czym jest morfologia krwi?

Morfologia krwi jest badaniem diagnostycznym, w którym wykonywana jest ocena elementów morfotycznych krwi. W badaniu tym oznacza się liczbę krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi. Regularne badanie krwi jest bardzo ważne, a morfologia jest jednym z najważniejszych badań. Tlen ma kluczowe zadanie dla prawidłowego działania całego organizmu.

Główne zadania krwi to:

  • regulacja pH organizmu,
  • transport tlenu, witamin i substancji odżywczych,
  • odprowadzanie dwutlenku węgla i produktów przemiany materii,
  • zachowanie równowagi elektrolitowej i wodnej,
  • utrzymanie stałej temperatury ciała.

Jak mówi nam ekspert z Ewa Szwajkowska-Chwalisz mgr Laboratorium analiz medycznych NZOZ badanie takie powinno wykonywać się raz w roku, aby mieć wgląd na aktualny stan zdrowia. Morfologia krwi jest badaniem, które można wykonać prywatnie, ale także na NFZ - wystarczy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jak wygląda badanie morfologii?

Morfologia krwi jest dosyć prostym badaniem. wielu pacjentów obawia się pobrania krwi, jednak do badania potrzebne jest tylko 5 ml krwi żylnej. Krew pobierana jest w zgięciu łokciowym, a samo pobranie zajmuje zaledwie chwilę.

Jak przygotować się do badania? Morfologię wykonuje się na czczo, oznacza to, że przez 12 godzin przed pobraniem nie można jeść ani pić słodzonych napojów. Można napić się wody niegazowanej i bez dodatków smakowych. Pobranie krwi wykonuje się zwykle między godziną 7 a godziną 10 rano, ponieważ później niektóre parametry morfologii mogą ulec zmianie.

Interpretacja wyników morfologii powinna odbywać się pod okiem lekarza. Na co mogą wskazywać nieprawidłowe wyniki? Jednym z najczęstszym problemów, z którymi można się spotkać przy morfologii, jest erytropenia, czyli niedobór krwinek czerwonych. Może wskazywać na różne choroby, najczęstsze to anemia czy niedobory kwasu foliowego lub witaminy B12. Z kolei zbyt duża ilość krwinek białych informuje o stanach zapalnych, zakażeniach lub nowotworach, które rozwijają się w organizmie. Zaburzenia w ilości hemoglobiny informują o zaburzonej gospodarce wodno-elektrolitowej.

Morfologia z pewnością jest badaniem, które warto wykonać, bo dużo mówi o naszym stanie zdrowia!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz