Artykuł sponsorowany

Montaż stacji transformatorowej

Montaż stacji transformatorowej

Montaż stacji transformatorowej nie jest prostym zadaniem. Dlatego tak wiele firm nie wykonuje go samodzielnie tylko korzysta z usług doświadczonych i wyspecjalizowanych wykonawców. To wydaje się najlepszą i najbardziej bezpieczną drogą do prawidłowej realizacji zadania. W dzisiejszym artykule skupimy się na opisaniu działań z zakresu montażu stacji transformatorowej.

Co składa się na stację transformatorową?

Przez pojęcie stacji transformatorowej rozumiemy zespół urządzeń, które tworzą i rozdzielają energię elektryczną. Urządzenia te znajdują się w jednym pomieszczeniu lub w obrębie wspólnej konstrukcji. Wraz z zestawem urządzeń pomocniczych tworzą ze sobą integralną całość. Gdzie zachodzi potrzeba montażu transformatorów? Przede wszystkim w miejscach, w których trzeba dostosować parametry zasilania do parametrów odbiornika. Dzięki transformatorom możliwe staje się przesyłanie energii elektrycznej nawet na znacznych odległościach.

Jak wygląda montaż stacji transformatorowej?

Główną zasadą, jaka obowiązuje podczas montażu stacji transformatorowej, jest postępowanie wedle ściśle określonego schematu działania. Wykonanie prac konstruktorskich zaczyna się, zgodnie z przyjętą kolejnością, od montażu transformatora. Istotne jest, aby strona DN transformatora była ustawiona w linii prostej osi drzwi od brzegu przegrody siatkowej. Kolejny krok obejmuje wykonanie zespoleń, które łączą transformator z rozdzielnicą SN oraz połączeń z rozdzielnicą NN. Do wykonania połączeń wykorzystywane są przewody ściśle według wskazań producenta stacji transformatorowej. Można użyć przewodów z mostem szynowym lub przewodów giętkich. Podczas montażu przewodów należy używać uchwytów producenta. Ostatnim etapem, który kończy montaż stacji transformatorowej, jest przygotowanie połączeń między uziemieniem wewnętrznym i zewnętrznym.

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas montażu?

Montaż stacji transformatorowej powinien być prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podjęcie decyzji o wyborze elementów montażowych o zwiększonych parametrach zawsze należy do projektanta bądź realizatora. W trakcie pomiarów wypadkowej rezystancji stacji wykorzystywana jest tzw. metoda małoprądowa. Wynika to z faktu, że pomiary wykonane tą metodą są najbardziej wiarygodne. W momencie, gdy pojawią się trudne warunki uziemienia stacji, należy zlecić wykonanie indywidualnych projektów. Montaż stacji transformatorowej powinien być wykonany przez wykwalifikowaną firmę, która dysponuje stosownymi uprawnieniami oraz doświadczeniem w tym zakresie. Przed montażem stacji należy uwzględnić czynniki takie jak:

  • Dobór właściwego wariantu stacji
  • Lokalizacja uwzględniająca ochronę przeciwpożarową
  • Możliwości konfiguracyjne

Po zakończeniu montażu stacji transformatorowej wykonywane są badania i pomiary, które pozwalają stwierdzić przydatność oraz sprawność stacji do pracy.

Planując montaż stacji transformatorowej warto zlecić to zadanie firmie Elmontaż sp. z o.o. z Żywca. Wieloletnie doświadczenie oraz kadra wykwalifikowanych specjalistów pozwalają na sprawną i rzetelną realizację tego typu zleceń.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz