Artykuł sponsorowany

Montaż rolet zewnętrznych – na co zwracać uwagę?

Montaż rolet zewnętrznych – na co zwracać uwagę?

Rolety zewnętrzne ma już chyba każde mieszkanie na parterze w bloku i większość domów jednorodzinnych. Jeśli dopiero planujesz zamontowanie rolet na okno, przeczytaj nasz artykuł. Opiszemy tu różne rodzaje rolet, sposoby ich montażu, główne zalety, oraz na co trzeba zwrócić uwagę, by rolety prawidłowo działały i spełniały swoją rolę. Zapraszamy do czytania.

Rodzaje rolet zewnętrznych w zależności od sposobu montażu

Zewnętrzna osłona okna skutecznie chroni nasze mieszkanie przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, zwłaszcza nadmiernym słońcem, ale także stanowi dodatkową izolację przed zimnem, wiatrem, mrozem, czy śniegiem. Dzięki temu rolety zewnętrzne korzystnie wpływają na bilans energetyczny domu. Rolety stanowią także nieocenioną przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. Spotykamy się z czterema podstawowymi rodzajami rolet zewnętrznych:

  • Rolety standardowe, inaczej nadstawne – w tym przypadku o montażu rolet warto pomyśleć już na etapie projektu, gdyż skrzynka nakładana jest na okno i razem z oknem montowana we wnęce okiennej.
  • Rolety zewnętrzne natynkowe, inaczej nakładane – te rolety można zamontować w dowolnym momencie. Skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej.
  • Rolety podtynkowe – montowane pod ociepleniem, najlepiej w odpowiednio przygotowanej wnęce w nadprożu.
  • Rolety RKS, inaczej nazywane nadprożowymi – w obudowie z ceramiki lub wzmocnionego polistyrenu. Tutaj skrzynka montowana jest w miejscu nadproża, dlatego decyzję o jej zamontowaniu trzeba podjąć jeszcze na etapie projektu. Stosowana w nowoczesnym budownictwie.

Zatem decyzja o tym, jakie rolety wybrać, uzależniona jest od tego, czy twój dom już stoi, czy też dopiero go planujesz. W tym pierwszym wypadku niestety twój wybór jest nieco ograniczony.

Jak montować rolety zewnętrzne by dobrze pełniły swoją funkcję?

Aby rolety sprawnie działały, bardzo istotne jest przygotowanie podłoża i sam proces montażu rolet. Zwłaszcza jest to istotne w przypadku rolet nadstawnych, podtynkowych i nadprożowych, gdzie odpowiednie przygotowanie otworu i nadproża gwarantuje uzyskanie jak najlepszych parametrów termicznych i akustycznych. Rolety natynkowe nie ingerują w strukturę obiektu, więc ich przygotowanie jest prostsze. Firma Artbud 94 z Dąbrowy Górniczej zwraca szczególną uwagę przy montażu systemów rolet przeznaczonych do zabudowy, gdyż jest to system najbardziej skomplikowany, ale zarazem najlepiej spełniający swoją rolę. Konstrukcja tego typu rolet pozwala na wbudowanie skrzynki rolety w strukturę nadproża budynku, dzięki czemu uzyskane parametry techniczne są najlepsze. Ten typ rolet stosuje się przede wszystkim w nowoczesnych domach pasywnych.

Mając już przygotowany otwór można przystąpić do montażu, zwracając szczególnie uwagę na geometrię montażu, oraz izolację termiczną i uszczelnienie połączeń. Ważny jest właściwy dobór elementów mocujących, dopasowany do podłoża – kołki rozporowe, wkręty, itp. Po zweryfikowaniu kompletności niezbędnych elementów i sprawdzeniu czy zgadzają się wymiary rolet, okna i przygotowanego otworu, należy wykonać otwór pod taśmę lub linkę sterującą oraz otwory do montażu prowadnic, a dopiero później właściwy montaż rolety i skrzynki. Po zamontowaniu rolety trzeba przeprowadzić próbę jej działania a na końcu silikonem uszczelnić istniejące szczeliny.

Opracowanie:
Dąbrowa Górnicza, Legionów Polskich 29
tel. 32 264 38 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz