Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku

Ekologia staje się już nie tylko modnym stylem życia, ale coraz częściej stanowi świadomą postawę i niektóre motywowane nią działania, jak segregowanie śmieci, są sankcjonowane prawnie. Okazuje się jednak, że wiele rozwiązań w tym zakresie jest nie tylko przyjaznych środowisku, ale i korzystnych dla naszej kieszeni.


Od czego zacząć budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?
Uzdatnianie ścieków na małą skalę w obrębie gospodarstwa domowego pozwoli na odzyskanie wody, którą będziemy mogli wykorzystać do mycia, prania, spłukiwania WC czy podlewania ogrodu. Dzięki temu znacznie obniżymy wskaźnik zużycia wody, tej zaś z kranu będziemy używać głównie do spożycia.
Budowę naszej przydomowej oczyszczalni ścieków powinniśmy zacząć od ulokowania osadnika wstępnego, czyli zbiornika, gdzie nieczystości będą trafiały w pierwszej kolejności. Drugim zbiornikiem będzie zbiornik zawierający osad czynny, gdzie odbywają się procesy oczyszczania biologicznego. Oba rezerwuary zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości polietylenu, więc ich transport i ulokowanie na działce nie powinno nastręczać dużych trudności.
Montaż przydomowej oczyszczalni
Następnie musimy wykonać wykop na tyle głęboki, aby pokrył osadnik wstępny oraz czynny. Dno wykopu przysypujemy około 20-centymetrową warstwą piasku. Zanim zasypiemy je ziemią, zbiorniki trzeba podłączyć do właściwie poprowadzonych rur kanalizacyjnych. Pierwszy segment instalacji będzie brał początek u wyjścia rury ściekowej z naszego domu i będzie uchodził do osadnika wstępnego. Kolejna rura będzie łączyła oba zbiorniki – wstępny i osadowy. Pomiędzy nimi może być jeszcze umieszczona studzienka, której zadaniem będzie rozdzielanie drenażu rozsączającego. Układ rur umieszczamy pod takim kątem, aby spadek pozwalał na grawitacyjny przepływ. Spadek powinien wynosić ok. 2-3%, przy czym osadnik i zbiornik pełniący funkcję bioreaktora powinny być położone w jednej linii i wypoziomowane. Rury łączymy kielichowo z kroćcami obu zasobników.
Jeżeli nasza oczyszczalnia posiada drenaż rozsączający, instalację zasypuje się ziemią do poziomu, gdzie montowana będzie studzienka rozdzielająca i wykopuje się ziemię w miejscu, gdzie przebiegać będą ciągi drenażu. Powinny one być wysypane warstwą żwiru o około 30 cm grubości. Rury drenażowe przysypuje się żwirem i okłada geowłókniną. Do każdego drenażu montujemy kominki napowietrzające, które powinny wystawać ponad poziom gruntu na około 0,5 m. Pokrywa studzienki rozdzielającej powinna znajdować się na równi z gruntem.
Końcowy etap – wybudowanie zbiornika
W przypadku osadnika czynnego z reaktorem biologicznym montujemy wszelkie dodatkowe oprzyrządowanie jak pompy i podłączamy zasilanie elektryczne. Ostatni etap to wybudowanie zbiornika, gdzie czysta woda będzie finalnie odprowadzana. Jeżeli chcemy odzyskiwać ją do celów gospodarczych będziemy potrzebowali np. studni chłonnej, której montaż wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają elektronicznie sterowaną automatykę monitorującą m.in. przepływ ścieków oraz cykle oczyszczania. Ponadto nowoczesne systemy uzdatniania ścieków nie zajmują dużo miejsca, są stosunkowo łatwe w montażu, energooszczędne i gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat.