Artykuł sponsorowany

Montaż przejścia szczelnego przez ścianę - krok po kroku

Montaż przejścia szczelnego przez ścianę - krok po kroku

Przejścia szczelne wykorzystywane są w budownictwie na szeroką skalę. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów przemysłowych. Dostawa mediów, czy odbiór ścieków z budynków są możliwe zazwyczaj właśnie dzięki zastosowaniu specjalistycznych przejść szczelnych przez ścianę. Jak wygląda przygotowanie takiej konstrukcji i jakich błędów warto unikać? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Jaka jest funkcja przejść szczelnych w budynkach?

- Zastosowanie przejść szczelnych w budownictwie ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim im użycie zabezpiecza kable i przewody, chroniąc je przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Dzięki temu systemy instalacyjne są zdecydowanie trwalsze i można z nich korzystać przez wiele lat, bez obaw o usterki — zauważa specjalista z Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Chociaż przejścia szczelne powinny być standardem, to wiele firm wciąż rezygnuje z ich zastosowania w ramach oszczędności. Właściciele budynków powinni mieć jednak świadomość, że ich brak to zdecydowanie niższa odporność obiektu na czynniki zewnętrzne, a w przypadku instalacji kanalizacyjnych także zagrożenie dla środowiska.

Jak wygląda montaż przejścia szczelnego przez ścianę?

Jedną z najważniejszych kwestii jest zastosowanie odpowiedniego rozmiaru przejścia szczelnego, które zostanie umieszczone w ścianie. Należy uwzględnić przy tym fakt, jak dużo miejsca zajmują elementy instalacyjne, które będą w nim umieszczane.

Już w trakcie samego montażu przejścia warto zadbać o:

  • brak odkształceń, które mogłyby wpływać na jego szczelność,
  • właściwy kierunek zgodny z biegiem elementów instalacji, które będą w nim umieszczane.

Może zdarzyć się, że elementy montowane będą w ścianie wykonanej z betonu, który jeszcze nie zdążył się związać. W tym przypadku bardzo ważne będzie użycie dodatkowych zabezpieczeń, których zadaniem jest ochrona przejścia przed naciskiem i zmianą jego kształtu. Szczególną uwagę należy zwrócić także na te grunty, które są mocno nawodnione. W takim przypadku warto użyć specjalnych przejść, w których zastosowano uszczelnienia najlepszej jakości.

Błędy popełniane przy montażu przejścia szczelnego

Najczęściej błędy związane z przejściem szczelnym dotyczą nieprawidłowego zabezpieczenia podczas montażu, co skutkuje odkształceniem, a to z kolei może wpływać na powstanie przecieków.

Bardzo często zdarzają się problemy już na etapie dopasowania instalacji i jej umieszczenia w przejściu. Niewłaściwe jest w tym przypadku stosowanie rur, których końce nie zostały sfazowane. Bywa także, że niedostateczna ilość środka smarnego utrudnia wprowadzenie rurociągu w przejściu.

Błędów na etapie montażu przejścia szczelnego w ścianie, a także później umieszczania w nim elementów instalacji można uniknąć. Wykonanie tych zadań, warto zlecić firmie z doświadczeniem i wiedzą. Jest to szansa na eliminację ewentualnych zagrożeń, które mogłyby wpływać na jakość konstrukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz