Materiał Partnera

Montaż podbitki dachowej

Montaż podbitki dachowej

Montaż podbitki dachowej jest jedną z podstawowych prac w obrębie usług dekarskich. Nie świadczy to jednak o jej prostocie wykonania. Wymaga przede wszystkim doświadczenia oraz przygotowania praktycznego. W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy przebieg poszczególnych etapów prac przy montażu podbitki dachowej. Podpowiemy także na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

Prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem do właściwych prac niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. W zakresie prac przygotowawczych należy wymienić przede wszystkim prawidłowe zwymiarowanie przestrzeni pomiędzy okapem a elewacją. Dzięki temu łatwiej będzie oszacować koszty związane z zakupem materiałów wykończeniowych. Pozwoli to także na wybór optymalnego sposobu wykonania podbitki dachowej.

Kolejnym krokiem będzie odpowiednie zaplanowanie otworów wentylacyjnych. Mogą mieć one postać kratek z PCV, metalu lub z metalowej siatki. Powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić między 0,02% a 0,2% całkowitej powierzchni dachu.

Należy również pamiętać o oświetleniu montowanym w tzw. podbitce. Wymaga ono wcześniejszego poprowadzenia instalacji elektrycznej. Musi być ona prowadzona w specjalnych listwach lub peszlach. Trzeba także rozplanować oprawki świetlne w samej podbitce. Moc oświetlenia nie powinna przekraczać 60W. Regulują to przepisy bezpieczeństwa.

Materiał podbitki

Wśród materiałów przeznaczonych do wykonania podbitki możemy wymienić przede wszystkim:

  • panele PVC,

  • panele aluminiowe,

  • drewno.

W przypadku paneli z PVC nie są wymagane żadne zabiegi impregnacyjne. Panele są gotowe do montażu. Panele aluminiowe powinny zostać pokryte specjalną powłoką antykorozyjną. Jest ona nanoszona w procesie produkcyjnym. Nie trzeba zatem wykonywać jej we własnym zakresie. W przypadku podbitki drewnianej, która najczęściej wykonywana jest z drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego, powinno się pomalować panele i pokryć je środkami wodoodpornymi.

Montaż podbitki dachowej

Montaż podbitki dachowej może być wykonany na dwa sposoby. Podbitka może być montowana do wystających końców krokwi lub do przygotowanego wcześniej stelaża. Kierunek układania paneli lub desek może być dowolny.

Montaż podbitki z PVC jest najmniej czasochłonny. Po zamontowaniu łat montażowych przytwierdza się do nich tzw. listwy systemowe. Następnie w listwy wsuwa się panele dekoracyjne. Listwy systemowe przybijane są gwoździami. Należy przy tym zachować odstęp ok. 40 cm między kolejnymi gwoździami. Najlepiej wykorzystać do tego gwoździe aluminiowe lub ocynkowane o długości 20 mm. Nie należy ich dobijać do końca zostawiając ok. 1 mm przestrzeni. Dzięki temu panele będą mogły swobodnie pracować przy zmianach temperatury.

Podbitka blaszana stosowana jest przeważnie w obiektach przemysłowych. Podbitka tego typu dostępna jest w systemach montażowych. Panele montowane są na szynach wykonanych z blachy ocynkowanej. Szyny przytwierdza się kołkami i śrubami do elewacji. Do listwy okapowej szyny montuje się przy pomocy wkrętów. Panele są wsuwane w szyny i przytwierdzane wkrętami.

Podbitka drewniana może być wykonana z listew nieprofilowanych (układanie desek na styk) lub profilowanych „na pióro i wpust” lub „na zakładkę”. Deski na początku i końcu przybija się gwoździami do łat montażowych. Należy pilnować maksymalnej odległości między gwoździami, która nie może przekraczać 100 cm.

Montaż podbitki dachowej warto zlecić firmie, która posiada duże doświadczenie oraz wiedzę w tym zakresie. Korzystając z usług przedsiębiorstwa Tom-Dach z Krakowa możecie liczyć na wybór optymalnych rozwiązań dla Waszego domu oraz pełen profesjonalizm podczas wykonywanych prac.

Opracowanie:
Wolbrom, Krakowska 66
tel. 697 226 037
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz