Artykuł sponsorowany

Montaż nowych kotłów – jakich błędów unikać?

Montaż nowych kotłów – jakich błędów unikać?

Podczas instalacji nowego kotła czyha na nas sporo pułapek. Jak je ominąć? Jakie są najczęstsze błędy podczas montowania kotłów? Przedstawiamy ich listę i sposoby na to, by sobie z nimi radzić. Odpowiedni montaż kotła zawsze wymaga sporej wiedzy na temat tego konkretnego modelu oraz dużego doświadczenia. Jeśli chcesz uniknąć błędów podczas montażu nowego kotła, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Dobrze dobrany

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie dobranie kotła do naszego budynku. Każdy dom czy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Ważne jest zatem odpowiednie dobranie kotła. Projekt instalacji grzewczej powinien być integralną częścią projektu budynku. Niektórzy trzymają się zasady, że im większą moc ma kocioł, tym lepiej. Dobranie go nie jest jednak takie proste. Kocioł oczywiście musi zapewnić ciepło w całym budynku, nawet w największe mrozy, jednak przesadzając z jego mocą, możemy sobie zaszkodzić. Pamiętajmy, że kocioł, nawet dobrze dobrany, przez znaczną część sezonu grzewczego nie wykorzystuje swojej całej mocy. Nie ma więc sensu kupować kotła o za dużej mocy, z której i tak nie skorzystamy w pełni. W odpowiednim dobraniu kotła do każdej instalacji grzewczej – także w zakładach przemysłowych – pomogą nam pracownicy firmy Energoremont sp.j. Edmund, Halina Ulikowscy, która zajmuje się produkcją, montażem i regeneracją kotłów.

Uwaga na zabezpieczenie

Bardzo często zdarza się, że nowy, albo zmodernizowany kocioł zostanie zamontowany bez właściwego zabezpieczenia przed wzrostem ciśnienia. W nowoczesnych piecach gazowych i olejowych, skonstruowanych do pracy w zamkniętych instalacjach, przed niepożądanym wzrostem ciśnienia chroni naczynie wzbiorcze przeponowe. Rozciąga się ono wtedy, kiedy woda zwiększa objętość, dzięki czemu ciśnienie w kotle nie wzrasta. Błędem jest natomiast zastosowanie systemu zabezpieczenia z naczyniem wzbiorczym otwartym, co było powszechne w starszych instalacjach. Największym błędem jest zabezpieczenie instalacji na paliwo zamkniętym kotłem wzbiorczym. System zabezpieczeń z przeponowym naczyniem wzbiorczym sprawdzi się tu znacznie lepiej.

Dobre paliwo

Na złe funkcjonowanie naszego kotła może mieć wpływ zła jakość paliwa. Dbajmy więc o to, by używać wyłącznie opału dobrej jakości. Dzięki temu, nasz nowy lub zregenerowany kocioł, będzie działać znacznie efektywniej. Złej jakości węgiel może tworzyć bryły żużlu, które zablokują palnik. Mokre drewno ma niską wartość opałową i daje dużo sadzy. Na wydajność kotła źle wpłynie także kiepskiej jakości gaz czy olej.

Opracowanie:
Świecie, Bydgoska 1
tel. 52 333 39 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz