Artykuł sponsorowany

Montaż instalacji odgromowej

Montaż instalacji odgromowej

Często już na etapie budowy domu, znaczna część inwestorów zastanawia się, czy konieczny jest montaż instalacji odgromowej. Prawo budowlane nie nakazuje jej wykonywania na domach poniżej 15 m, jednak dla bezpieczeństwa domowników oraz własnego dobytku, warto rozważyć taką opcję tym bardziej, że jest to zazwyczaj zaledwie ułamek kwoty całej inwestycji. Jak wygląda montaż instalacji odgromowej?

Piorunochron – w jakim celu go montować?

Zadaniem piorunochronu jest przejęcie oraz późniejsze bezpieczne odprowadzenie prądu, który powstaje w wyniku wyładowania atmosferycznego. Pioruny wydzielają energię o ogromnej sile, bowiem temperatura w ich wnętrzu może sięgać nawet 1500oC. W przypadku uderzenia i braku instalacji odgromowej, mogłoby doprowadzić to do zniszczenia domu, urządzeń załączonych do prądu, a w skrajnym przypadku również do pożaru.

Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa?

Instalacja złożona jest ze:

  • zwodów – linki wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub miedzi, które przejmują prąd z pioruna,
  • przewody odprowadzające – układane na ścianach zewnętrznych budynku, są złączone z przewodami uziemiającymi,
  • przewody uziemiające – łączące przewody odprowadzające wraz z uziomami,
  • uziomy – metalowe elementy lokowane w gruncie, które rozpraszają energię pochodzącą z pioruna.

Montaż instalacji odgromowej

Specjaliści wyróżniają dwie metody montażu: naciągany oraz standardowy. Pierwszy z nich nie wymaga dużej liczby uchwytów, montuje się je bowiem w ścianach, podłożu oraz na dachu, a pomiędzy nimi umieszcza kable. Na dachu płaskim wykorzystuje się natomiast tzw. wspornki dystansowe pozwalające na zachowanie optymalnego odstępu między dachem oraz przewodami. Drugi sposób, czyli montaż standardowy, wykonywany jest głównie na domach o skomplikowanym kształcie. Wówczas konieczne jest użycie większej liczby uchwytów dystansowych, aby zabezpieczenie działało w sposób prawidłowy.

Kontrola instalacji odgromowej

Jak przyznaje Łukasz Hewelt z firmy Voltex zajmującej się montażem instalacji odgromowej, wymaga ona stałej kontroli, którą powinno wykonywać się co najmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną oraz jesienią. Taki przegląd ma na celu usunięcie ewentualnych uszkodzeń, w tym rozłączenia przewodów albo korozji mocowań. Warto także sprawdzić rezystancję uziomów, bowiem nieprawidłowe wskazania mogą sygnalizować niesprawność całej instalacji.

Poczucie bezpieczeństwa z przebywania w naszym domu, szczególnie w przypadku skrajnych zjawisk pogodowych takich jak burze jest nieocenione, a piorunochrony są właśnie tym elementem, który przyczynia się do zabezpieczenia nas w takich sytuacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz