Artykuł sponsorowany

Montaż instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Montaż instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Odnawialne źródła energii to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko klienci biznesowi, ale coraz częściej także osoby prywatne. Jednym ze sposobów pozyskiwania energii z OZE są między innymi instalacje fotowoltaiczne. Ich montaż nie tylko wprowadza oszczędności do domowego budżetu, ale przede wszystkim zapobiega negatywnemu wpływowi na środowisko naturalne. Czym dokładnie są panele fotowoltaiczne i jak przebiega montaż instalacji z ich wykorzystaniem?

Ekologiczne źródło energii – panele fotowoltaiczne

Obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na przejście w stronę ekologicznego trybu życia. Zdrowe jedzenie, oszczędność wody i zmniejszenie produkcji śmieci to tylko niektóre z założeń tego stylu życia. Można postawić także na wykorzystanie OZE czy odnawialnych źródeł energii. Jednym z nich jest energia słoneczna, która przez człowieka może być wykorzystywana niemal bez ograniczeń. Konieczna jest tylko inwestycja w instalację, która wykorzystuje dwa rodzaje urządzeń:

  • kolektory słoneczne,
  • panele fotowoltaiczne.

Mogą one służyć zarówno do pozyskania prądu, ogrzewania, jak i podgrzewania wody – w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?

Zazwyczaj panele fotowoltaiczne montowane są na dachach budynków. Bardzo ważne jest, aby wybrać to miejsce, gdzie dochodzi najwięcej słońca. Wówczas cała instalacja będzie zdecydowanie bardziej opłacalna. Specjalista z firmy Polska Grupa Energii Fotowoltaicznej Sp. z o.o. zauważa: Ze względu na specyfikę paneli fotowoltaicznych, cała instalacja powinna być montowana przez doświadczonych fachowców. Wówczas można uniknąć niepotrzebnych błędów konstrukcyjnych, a nawet uszkodzenia elementów – dodaje.

Jak przeprowadzany jest montaż paneli fotowoltaicznych? Pierwszym etapem stanowi rozmieszczenie oraz zamocowanie specjalnego stelaża, który będzie podstawą całej konstrukcji. Następnie konieczne jest wygospodarowanie miejsca na trasę kablową, którą będą przechodzić połączenia paneli z falownikiem. Kolejnym działaniem jest montaż paneli oraz ich połączenie. Na tym etapie możliwe jest także zamocowanie falownika fotowoltaicznego. Ostatnim elementem jest konfiguracja całej konstrukcji i jej sprawdzenie. Jeżeli wszystko działa odpowiednio, to spisywany jest specjalny formularz potwierdzający ten stan.

Czy warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Wiele osób wstrzymuje się z taką decyzją ze względu na stosunkowo wysokie koszty, które trzeba ponieść na samym początku. Warto jednak zauważyć, że dostępnych jest wiele programów współfinansujących przejście na odnawialne źródła energii. Wystarczy dobrze poszukać, a można wykonać tego typu instalację, ponosząc jedynie połowę wszystkich kosztów, co jest bardzo dużą okazją do tego, aby zastanowić się nad byciem eko. Z tej okazji skorzystało już wiele osób, a zainteresowanie cały czas rośnie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz