Artykuł sponsorowany

Montaż i demontaż rusztowań – co warto wiedzieć?

Montaż i demontaż rusztowań – co warto wiedzieć?

Rusztowania to konstrukcje, bez których wiele prac budowlanych nie mogłoby się odbywać. Stale podwyższane standardy bezpieczeństwa powodują jednak, że dzisiaj zakładaniem i demontażem tego typu systemów powinny zajmować się tylko certyfikowane firm, posiadające odpowiednio przetestowany sprzęt. Zakładanie rusztowań zawsze musi być bowiem oparte o wnikliwe analizy, a także precyzyjne projekty.

Firmy montujące rusztowania

Dzisiaj najczęściej montowaniem rusztowań na różnych placach budowy zajmują się specjalistyczne firmy. Dzięki temu stawiane konstrukcje są w pełni bezpieczne w użytkowaniu, a także bardzo wydajnie rozstawione – usprawniają pracę ekip budowlanych. Warto wspomnieć również o tym, że montaż/wynajem rusztowań w ramach usług outsourcingowych jest dzisiaj bardzo powszechny, a wiąże się to z wysoką opłacalnością kooperacji przedsiębiorstw budowlanych z dostawcami odpowiedniej technologii – brak konieczności zakupu własnych konstrukcji, a także przeprowadzania szkoleń dla pracowników dotyczących sposobów montażowych. Jedną z polecanych firm partnerskich dla różnych inwestorów jest Vip Rusztowania s.c. z Wągrowca. Podmiot te jest w stanie zapewnić między innymi szalunki, rusztowania elewacyjne oraz specjalistyczne, wraz z profesjonalnym zakładaniem oraz demontażem.

Parametry konstrukcyjne montażu rusztowań

Do najważniejszych parametrów związanych z projektowaniem i montażem rusztowań na różnych placach budowy, są takie dane, jak: wysokość przęsła, szerokość przęsła, długość przęsła, obciążenie gruntowe, czy też wielkość inwestycji. Bezpieczne i nowoczesne rusztowania powinny składać się na takie elementy, jak słupki poręczowe, stężenie wspornika, węzły, stężenia wzdłużne, stojaki, poprzecznice, podłużnice, odciągi, pomosty, wsporniki, podstawki, fundamenty, dźwigary mostujące, ramy poziome, kotwy, ramy pionowe, poręcze górne i dolne, poręcze pośrednie, bortnice, zabezpieczenia boczne, podstawki śrubowe, czy złącza. Warto zatem zauważyć, jak bardzo ważny jest odpowiedni montaż całego systemu, który ma zapewniać ekipie budowlanej bezpieczną oraz komfortową pracę.

Etapy użytkowania rusztowania

Według restrykcyjnych norm, eksploatowanie rusztowań wiąże się z ustalonym prawnie procesem. Składa się na niego:

  • dokładne określanie geometrycznej i projektowej postaci rusztowania,
  • montaż rusztowania,
  • odbiór techniczny konstrukcji i przekazanie do eksploatowania,
  • użytkowanie rusztowania według instrukcji,
  • odbiór rusztowania przez firmę montażową i działania demontażowe,
  • kontrola techniczna poszczególnych elementów rusztowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz