Artykuł sponsorowany

Montaż domofonu i videofonu w budynku

Montaż domofonu i videofonu w budynku

Montaż zabezpieczeń elektronicznych, takich jak domofon czy videofon, to obecnie podstawowe działanie, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców posesji. Urządzenia te umożliwiają rozmowę, a nawet obserwację osoby stojącej przy furtce, a także jej zdalne otwieranie. Ich montaż w budowanym domu nie stanowi problemu. W zamieszkanym prace warto wykonać podczas gruntownego remontu. Zakres prac w dużej mierze zależy od rodzaju instalowanych urządzeń.

Domofon w domu

System domofonowy składa się ze stacji bramowej wyposażonej w mikrofon, głośnik i przycisk przywoławczy oraz z umieszczonego w budynku unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem otwierającym furtkę. Przesyłanie sygnału między stacją bramową i odbiornikiem w budynku odbywa się albo za pomocą przewodów, albo drogą radiową. Videofon ma oprócz tego kamerę w zewnętrznej kasecie; w domu umieszczany jest panel z monitorem. Jeśli domofon montowany jest w zamieszkałym budynku, można wybrać domofon przystosowany do wykorzystania dwuprzewodowej instalacji dzwonkowej. Bardziej skomplikowane może okazać się ukrycie przewodów wewnątrz wykończonego budynku. Trzeba liczyć się z koniecznością wykucia w tynku bruzd i poprowadzenia w nich instalacji.

Rodzaje videofonów

Wyposażając wykończony budynek w domofon lub videofon najlepiej jest wykorzystać  system bezprzewodowy, oparty na radiowym przesyłaniu sygnałów. Dzięki temu uniknąć można kucia tynków i przeciągania kabli. Konieczne jest tylko doprowadzenie zasilania do kasety zamontowanej przy bramie. Układ w razie potrzeby można bez problemu rozbudować albo zmodyfikować, zmieniając lokalizację czujników. Trzeba tylko pamiętać o konieczności wymiany baterii w urządzeniach. Budynki, które dopiero powstają, można wyposażyć w videofon przewodowy. Rozwiązanie takie uchodzi za pewniejsze, ale jego montaż bywa kłopotliwy. Przewody ukrywa się w bruzdach wykutych w tynku lub w listwach elektroinstalacyjnych na powierzchni ścian i sufitów. Komponenty systemu muszą być prawidłowo dobrane i rozmieszczone. Przed ich zakupem warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, biegłym w planowaniu zabezpieczeń. Będzie on w stanie przygotować projekt przystosowany do potrzeb mieszkańców i parametrów budynku.

Przed podjęciem decyzji o montażu domofonu lub videofonu, warto wykonać projekt techniczny systemu. Pozwoli to na uniknięcie błędów popełnianych przy ustalaniu podstawowych założeń i doborze komponentów. Żeby system działał w satysfakcjonujący sposób, nie musi być bardzo rozbudowany, natomiast ważne jest przemyślane użycie urządzeń. Nie warto też montować rozbudowanego systemu opartego na elementach słabej jakości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz