Materiał Partnera

Modne tapety na ścianę. Propozycje aranżacyjne

Modne tapety na ścianę. Propozycje aranżacyjne

Urządzając wnętrza swojego domu lub firmowego biura, oczywiście nie warto kierować się wyłącznie modą - najważniejsze są potrzeby i upodobania osób, które na co dzień będą przebywały w danym pomieszczeniu. Nie da się jednak ukryć, że trendy panujące w świecie aranżacji wnętrz wpływają na dostępność konkretnych wzorów. Jak znaleźć kompromis między tym, co modne i tym, co się podoba?

Osoby, które właśnie teraz przystępują do urządzania domu, mogą nazwać się szczęściarzami. Obecnie jedyną zasadą w wykańczaniu wnętrz jest wolność i różnorodność. Bez względu na to, czy marzą ci się jasne wnętrza o gładkich, pastelowych ścianach, czy chcesz zamienić któryś z pokojów w tropikalną dżunglę, na pewno znajdziesz idealne tapety.

Tapety z motywami florystycznymi

Jeszcze kilka lat temu, myśląc o tapecie w kwiaty, większość z nas wyobrażała sobie klasyczny wzór angielski, gdzie na kremowym tle eksponowano bardzo gęsty motyw różany. Choć w sklepach wnętrzarskich wciąż dostępne są również takie propozycje, zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się tapety zdobione bardzo dużymi grafikami.

W nowoczesnych wnętrzach tapety wykorzystywane są jako dominujący element dekoracyjny pomieszczeń. Najczęściej spotykamy je w pokojach dziennych i w małżeńskich sypialniach, gdzie zdobią zwykle jedną ścianę, będącą tłem dla najważniejszego lub najpiękniejszego mebla – opowiada nasz rozmówca z salonu farb i tapet w gnieźnieńskim Centrum Wyposażenia Wnętrz GOJA.

Kładąc tapetę wyłącznie na jednej ścianie, możemy spokojnie pozwolić sobie na ekstrawagancję. Nawet bardzo duży i rzucający się w oczy wzór na ciemnym tle nie będzie sprawiał przytłaczającego wrażenia, jeśli pozostałe ściany będą gładkie. Tapetowym hitem tego roku jest wzór dark floral, czyli bardzo duże kompozycje kwiatowe na czarnym tle. Oprócz obowiązkowych róż na takich tapetach znajdziemy peonie, tulipany, orchidee i wiele innych wspaniałych kwiatów.

Oczywiście nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ciemna tapeta, nawet ta najpiękniejsza. Dużą sympatią dekoratorów wnętrz cieszą się również kwiaty na neutralnym, jasnym tle, a także tapety całkowicie zielone, zdobione olbrzymimi liśćmi bananowców i innych egzotycznych roślin.

Tapety jak malowane

Źródłem fascynacji motywami dark floral była sztuka baroku, jednak twórcy nowoczesnych tapet czerpią inspirację z rozmaitych epok i nurtów. Szukając dekoracji do wnętrza nawiązującego do minionych czasów, możemy sięgnąć nawet po tapety zdobione fantazyjnymi freskami, dzięki którym sypialnia lub salon zamieni się w komnatę arystokratów ze starożytnej Grecji.

Co ciekawe, w 2019 roku tapety po raz pierwszy opuszczają swoje tradycyjne miejsce i przenoszą się ze ścian na sufity. Takie zabieg sprawdzi się doskonale np. w opisanej wyżej sytuacji użycia tapet zdobionych freskami, przede wszystkim w bardzo przestronnych i wysokich pomieszczeniach.

Tych kilka propozycji do salonu i sypialni nie wyczerpuje oczywiście możliwości wyboru, jakie dają klientom dobrze zaopatrzone salony tapet. Wśród niezliczonej ilości motywów znajdziesz bajkowe tapety do pokojów dziecięcych, wzory geometryczne, a nawet imponujące fototapety.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz