Materiał Partnera

Modne podłogi z drewna – warto znać te rozwiązania!

Modne podłogi z drewna – warto znać te rozwiązania!

Drewniana podłoga nigdy nie wychodzi z mody – do wyboru mamy jednak mnóstwo różnych rozwiązań, wykorzystujących ten naturalny materiał. Jaką podłogę drewnianą warto wybrać? Jakie rozwiązania są dziś najmodniejsze, a jakie cieszą się ogromną popularnością od dekad? Na co zwrócić uwagę wybierając podłogę do firmy lub mieszkania? Wszystko, co warto wiedzieć na temat drewnianych podłóg, znajdziecie w naszym artykule.

Początki drewnianych podłóg

Drewniane podłogi towarzyszą ludziom od wieków – podobno pierwsze drewniane parkiety we Francji układano już na początku XVII wieku. Drewniane podłogi wówczas można było spotkać wyłącznie w domach zamożnych elit. Wykonywane wtedy parkiety nie różniły się wyglądem ani sposobem wykonania od tych, które mamy dziś w swoich domach i mieszkaniach. Parkiet układano z niewielkich drewnianych klepek, a każda z nich była ręcznie wycinana. Nie było jednak wtedy jeszcze dobrych lakierów i impregnatów do drewna, dlatego takie podłogi były dość podatne na zabrudzenia. XVII-wiecznym parkietem, który zachował się do dziś, jest parkiet w Wersalu – drewno zastąpiło tu tak szlachetne materiały jak kamienie i marmur. To doskonały dowód na to, jak prestiżowym rozwiązaniem stał się wykonany z niego parkiet. Twórcą tego kultowego parkietu „w jodełkę” był architekt pochodzący ze Szwecji – Daniel Cronström. Parkiety robiły wówczas taką furorę, że przedstawiciele biedniejszych klas społecznych malowali swoje podłogi w imitujące je wzory. Drewniane podłogi rozpowszechniły się w czasach kolonialnych w Ameryce Północnej. Ale pierwsze fabryki drewnianych parkietów zaczęły powstawać dopiero w XX wieku. Produkowano tam równe, wypolerowane deski parkietowe, z których łatwo można było ułożyć piękną podłogę. Dzięki temu około 1920 roku deski i parkiety stały się najpopularniejszym pokryciem podłóg. Chociaż z biegiem lat pojawiało się wiele nowych rozwiązań – płytki, panele, wykładziny – to podłogi drewniane nigdy nie wyszły z mody. Dziś to ponadczasowa klasyka, która pięknie wygląda zarówno w nowoczesnych, jak i w tradycyjnych wnętrzach.

Idealne drewno na podłogę

Podłoga drewniana to zawsze doskonały wybór – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na duże deski czy misternie układany parkiet, zawsze możemy mieć pewność, że to rozwiązanie długo nie znudzi się domownikom i będzie zachwycać wszystkich gości. Deski podłogowe powstają z wielu różnych rodzajów drewna – ostatnio dość popularne są parkiety z drzew egzotycznych, jednak wyglądem nie przypominają one klasycznych, drewnianych podłóg z drewna pochodzącego z naszej części świata. Decydując się na drewnianą podłogę, musimy mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie tanie – trzeba jednak brać poprawkę na to, że drewniany parkiet może przetrwać dekady – inne rozwiązania, na  przykład znacznie tańsze panele podłogowe, nie są tak wytrzymałe. Najlepszym dowodem na trwałość klasycznych parkietów jest wspomniana już podłoga z Wersalu, która zachowała się od XVII wieku. Kupując drewnianą podłogę musimy więc na początku więcej zainwestować, ale mamy pewność, że te pieniądze nam się zwrócą. Warto kupować drewno na podłogę w takiej firmie jak Zakład Stolarski Iskra Anna Smorawska. Trwałość podłogi drewnianej zależy głównie od rodzaju drewna. Jaki mamy wybór?

  • Najtrwalszy będzie parkiet dębowy – dąb to twarde, piękne drewno, które charakteryzuje się ogromną wytrzymałością. Taki parkiet jest niemal niezniszczalny. Trzeba jednak pamiętać, że drewno dębowe jest dość ciemne – nie każdemu to odpowiada.
  • Parkiety wykonuje się także z desek jesionowych – fachowcy twierdzą, że takie drewno ma trwałość podobną do dębu. Jest jednak znacznie tańsze. Jesion ma także jaśniejsze zabarwienie, co dla niektórych może być kluczowe podczas wybierania parkietu. Ważne jest też to, że na drewnie jesionowym są wyraźnie zarysowane słoje, co pozwala osiągnąć ciekawy efekt estetyczny. Częściej używa się go do produkcji dużych desek podłogowych niż parkietów. Ciekawie wyglądają jesionowe „postarzane” deski – idealnie pasują do klimatycznych mieszkań na poddaszu lub loftów.
  • Najbardziej dostępnym cenowo i najczęściej wykorzystywanym drewnem na podłogi są deski sosnowe – jasne, stosunkowo niedrogie, przyjemne dla oka. Ładnie wyglądają zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych mieszkaniach, jak i w rustykalnych wnętrzach.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy, na pewno będziemy zadowoleni. Pamiętajmy, że drewno jest też bardzo wdzięcznym materiałem do renowacji – łatwo odświeżyć zniszczony parkiet, a przy pomocy różnych lakierów i impregnatów możemy nadać mu dowolny kolor czy wykończenie. To bardzo uniwersalny materiał.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz