Materiał Partnera

Modernizacje wind – na czym one polegają?

Modernizacje wind – na czym one polegają?

Rodzajów wind jest bardzo dużo. Wyróżnić można dźwigi hydrauliczne, elektryczne, dźwigi z maszynownią lub bez, dźwigi z reduktorem lub bez niego, a także dźwigi o różnym systemie sterowania. Ze względu na zastosowanie dzielimy zaś windy na te osobowe, osobowo-towarowe, budowlane, specjalne, gastronomiczne oraz szpitalne. Co je wszystkie łączy? Przede wszystkim konieczność przeprowadzania okresowych przeglądów oraz serwisu. Ważne są też techniczne oraz estetyczne modernizacje.

Modernizacja modułowa czy też modernizacja wybranych podzespołów?

Modernizacje wind można podzielić na te modułowe oraz dotyczące tylko wybranych podzespołów. W pierwszym przypadku inwestor liczyć może na wymianę licznych podzespołów dźwigu wraz z zadbaniem o jego estetykę oraz funkcjonalność. Remont jest zatem kompleksowy i pozwala doprowadzić nawet starsze urządzenie do klasy najwyższych technologicznie wind. Modernizacja modułowa skupia się bowiem na tym, by określone układy – moduły – jak najlepiej ze sobą współpracowały. Wynikiem tego jest dostosowanie parametrów pracy dźwigu do najbardziej restrykcyjnych norm i przepisów. Co zaś z modernizacją tylko wybranych podzespołów?

Modernizacja częściowa polega na naprawie lub wymianie zużytych podzespołów, a także na ich regeneracji. Nie jest to jednak typowy serwis. Opiera się one bowiem o wprowadzanie do konstrukcji windy określonych pomniejszych modyfikacji np. tylko podwyższających poziom bezpieczeństwa użytkowego czy też tylko obniżających poziom zużycia energii podczas eksploatacji. Takie modernizacje wind są zatem często stosowane i wykorzystuje się je nawet w przypadku wind o bardzo niskim przebiegu.

Przykłady modernizacji wind

Windy mogą być modernizowane w taki sposób, by były szybsze, cichsze, gwarantowały wyższy udźwig czy też prostsze sterowanie. Popularne są zatem remonty takich podzespołów jak wciągarki czy aparatura sterowa. Modernizacje tychże układów prowadzą do lepszych wyników pracy windy, a także do wysokiej jej energooszczędności. Poprawie ulec może też komfort jazdy oraz jej bezpieczeństwo. Tłumione są np. wszystkie drgania i usprawniane są systemy wzywania służb ratunkowych w sytuacji awarii.

Modernizacje wind często są też związane z przystosowywaniem ich konstrukcji dla osób niepełnosprawnych np. poruszających się na wózkach inwalidzkich czy niewidomych i niedosłyszących. W dźwigach montowane są specjalne panele sterowania czy też bardziej czytelna sygnalizacja oraz lepsze oświetlenie. Wiele remontów dotyczy też aspektu wizualnego. Winda może być wykończona lepszymi materiałami, wymieniane są drzwi oraz montowane są piękne lustra. Najlepsze firmy zajmujące się modernizacjami dźwigów osobowych czy też osobowo-towarowych, są w stanie przygotować takie projekty wdrożeniowe, które odmienią styl kabiny. Dzisiaj stawia się na duże ilości szkła, drewna, a nawet kamienia naturalnego.

Komu zlecić modernizacje windy?

Modernizacja windy to zadanie dla uprawnionych specjalistów, którzy zawsze przed tworzeniem projektów remontu wykonują stosowane pomiary. Wybierać należy firmy o szerokim profilu działalności. Wzorem jest przedsiębiorstwo STAR LIFT, które specjalizuje się w przeglądach, serwisie, modernizacji i odbiorach końcowych wind. Takie firmy przygotowują również dźwigi do kontroli UDT, a także zapewniają montaż potrawówek, platform dla niepełnosprawnych czy też innych osprzętów.

Poleca się podejmować współpracę również z tymi pracowniami, które wykorzystują tylko części od najlepszych branżowych producentów. Dobry serwisant wind posiada zatem szerokie zaplecze podzespołów do błyskawicznej wymiany. 

Opracowanie:
Stargard, Wieniawskiego 32
tel. 600 969 695
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz