Artykuł sponsorowany

Modernizacja ogrzewania i wymiana kotła

Modernizacja ogrzewania i wymiana kotła

Wprowadzenie dyrektywy ErP określającej wymogi ekologiczne dla kotłów grzewczych, wycofującej z rynku nieekonomiczne kotły starego typu, obliguje inwestorów do montażu urządzeń typu kondensacyjnego lub pomp ciepła.  Montaż, wymiana lub modernizacja kotła oraz systemu ogrzewania wymaga stosownej wiedzy i praktyki w zakresie projektowania oraz wykonywana  instalacji centralnego ogrzewania, przez co powinna być powierzona rzetelnemu i fachowemu wykonawcy.

Modernizacja systemu ogrzewania – komu powierzyć zlecenie?

Na system ogrzewania składają się: źródło ciepła, instalacja rozprowadzająca oraz grzejniki. Każdy z tych elementów powinien być odpowiednio dobrany oraz dopasowany do istniejących warunków w budynku. W przypadku instalowania czy modernizacji systemu ogrzewania najlepiej by  montaż przeprowadziła wyspecjalizowana firma. Dzięki temu uda się uniknąć błędów zarówno na etapie przygotowania jak i jego realizacji. Jedną z takich firm działających w Małopolsce jest Zakład Instalacji Sanitarnych Ogrzewania i Gazu ZISAND prowadzony przez inż. Andrzeja Dudek. Firma ta ma wieloletnie doświadczenie zarówno w wykonywaniu jak i modernizacji instalacji sanitarnych i grzewczych.  

Wymiana kotła

Wymiana kotła na kondensacyjny wymaga adaptacji komina na system powietrzno-spalinowy. Wskazany jest również montaż automatyki kotłowej (termostat, regulator pokojowy) sterującej temperaturą w pomieszczeniu lub regulatora pogodowego dostosowującego temperaturę wody grzewczej w instalacji c.o. do temperatury zewnętrznej. Wpływa to na ekonomiczną pracę palnika, a tym samym mniejsze zużycie gazu. Wymiana grzejników oraz systemu ogrzewania, zależna jest od indywidualnych uwarunkowań. Nowe grzejniki należy dobierać dopasowując ich parametry do pozostałych części systemu. Nawet w przypadku pozostawienia istniejących grzejników i rurociągów grzewczych, rozsądnym rozwiązaniem jest wyposażenie grzejników w automatykę sterującą.  Przy grzejnikach można zamontować standardowe głowice termostatyczne, stabilizujące temperaturę. Istnieje również możliwość zastosowania głowic programowalnych, regulujących temperaturę zgodnie z harmonogramem dziennym.

Nowoczesne kotły sposobem na oszczędność

Nowoczesne kotły kondensacyjne przede wszystkim nadają się do ogrzewania podłogowego. Jako bardzo ekonomiczny sposób przekazywania ciepła, ogrzewanie podłogowe doskonale wpisuje się w  ekologię użytkowania kotłów kondensacyjnych. Elementami wymagającymi doświadczenia wykonawczego jest prawidłowe rozprowadzenie instalacji podłogowej oraz odpowiedni dobór systemu mieszającego, obniżającego parametry wody grzewczej. Zarówno grzejnikami jak i ogrzewaniem podłogowym można sterować zdalnie, za pośrednictwem np. telefonu komórkowego. Przykładem jest system sterowania Danfoss Link. Jest to coraz powszechniejszy sposób oszczędnego gospodarowania ciepłem. Zamiana tradycyjnego kotła konwencjonalnego na kocioł kondensacyjny niesie wiele korzyści dla użytkownika. Podstawową zaletą jest zmniejszenie zużycia gazu o 20-25%, co przekłada się na znacznie mniejsze koszty ogrzewania. Aby jednak w pełni wykorzystać zalety kotła kondensacyjnego warto pokusić się o modernizację całej instalacji, dostosowując ją do obniżonych parametrów pracy nowego kotła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz