Artykuł sponsorowany

Modernizacja instalacji elektrycznej. Kiedy i dlaczego warto ją wykonać?

Modernizacja instalacji elektrycznej. Kiedy i dlaczego warto ją wykonać?
W budynkach, które lata świetności mają już dawno za sobą, bardzo często można spotkać się ze złym stanem instalacji elektrycznej. Jest to problem, którego pod żadnym pozorem nie powinno się bagatelizować. Choć na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w jak najlepszym porządku, to ze względów bezpieczeństwa, warto zdecydować się na wykonanie kompleksowej modernizacji. Dlaczego jest to aż tak istotne i na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Co z ilością gniazdek elektrycznych?


Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie największym problemem, z jakim borykają się mieszkańcy kamienic czy też starszych mieszkań z rynku wtórnego, jest niewystarczająca liczba gniazdek elektrycznych w poszczególnych pomieszczeniach. Taki stan rzeczy wynika oczywiście z tego, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu na wyposażeniu gospodarstw domowych nie znajdowało się tak wiele różnego rodzaju urządzeń. Sytuacja szczególnie kłopotliwa może okazać się m.in. w kuchni, gdzie współcześnie do podłączenia mamy lodówkę, zmywarkę, kuchenkę mikrofalową, okap, kuchenkę elektryczną, miksery czy ekspres do kawy.

Niestety użytkownicy próbują w pewien sposób poradzić sobie z problemem przy wykorzystaniu przedłużaczy oraz rozdzielaczy, których jakość pozostawia najczęściej wiele do życzenia. To również najprostsza droga do przeciążenia instalacji elektrycznej i wywołania zwarcia. Dlatego też w kuchni powinno znaleźć się przynajmniej 5 gniazd ze stykiem ochronnym, w łazience 3, w przedpokoju jedno, a w pokojach dziennych  co najmniej jedno podwójne gniazdko na każde 5 m2 powierzchni. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak poradzić sobie z uszkodzonymi przewodami?


Jeżeli chodzi o uszkodzenia przewodów odpowiedzialnych za rozprowadzenie energii elektrycznej po mieszkaniu, to zdecydowanie najczęściej można zetknąć się z ich zniszczoną izolacją. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się wiele czynników, choć w pierwszej kolejności należy wymienić wpływ warunków środowiskowych oraz niską jakość materiałów, z których została wykonana. Odsłonięty przewód elektryczny w pewnym sensie przypomina bombę zegarową. Usterka tego typu przez wiele miesięcy może nie dawać o sobie znać. Jeżeli jednak dojdzie do iskrzenia przewodu, to mieszkańcy muszą się liczyć nawet z ewentualnością pojawienia się ognia.

Jak podkreślają specjaliści z firmy WGD Instal, punktowe naprawy przewodów nie są w stanie zagwarantować oczekiwanych rezultatów. Aby mieć pewność, że instalacja będzie funkcjonowała w sposób wydajny i przede wszystkim bezpieczny, należy przeprowadzić jej kompleksową modernizacją. I choć oczywiście wiąże się to z odczuwalnymi wydatkami, to wszelkie poniesione koszty należy potraktować w kategoriach inwestycji, która na pewno się zwrócić. Święty spokój nie ma tak naprawdę swojej ceny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz