Artykuł sponsorowany

Modernizacja infrastruktury kolejowej – inwestycja przyszłości

Modernizacja infrastruktury kolejowej – inwestycja przyszłości

Budownictwo kolejowe w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Powstaje bowiem coraz więcej programów współfinansowanych z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Modernizacja infrastruktury kolejowej ma służyć poprawie funkcjonowania linii kolejowych w Polsce i pozytywnie wpłynąć na komfort podróżujących. O największym w historii, wieloletnim Krajowym Programie Kolejowym przeczytasz w poniższym artykule.

Krajowy Program Kolejowy – podstawowe informacje

Krajowy Program Kolejowy obowiązuje do roku 2023 i zakłada realizację ponad 230 inwestycji. Wartość przewidzianych prac opiewa na kwotę 76 mld złotych. KPK to konkretne korzyści dla pasażerów. Modernizacja linii kolejowej pozwoli w znacznym stopniu usprawnić ruch pomiędzy regionami, podnieść standard podróży i korzystnie wpłynąć na warunki niezbędne do przewozu towarów. Można powiedzieć, iż dzięki KPK branża kolejowa jest obecnie najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią z sektora budownictwa opowiada przedstawiciel firmy Trakcja S.A.

Korzyści wynikające z Krajowego Programu Kolejowego  

Korzyści wynikających z powstania KPK jest bardzo wiele. Przede wszystkim dzięki temu można połączyć najważniejsze linie wojewódzkie, międzymiastowe i regionalne. Jest to istotne zwłaszcza z punktu widzenia użytkowników, ponieważ to daje im większe możliwości w kwestii znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia lub odpowiedniej placówki oświatowej. Można pokusić się o stwierdzenie, iż pociągi staną się dużą konkurencją dla samochodów. Pasażerowie będą bowiem znacznie chętniej korzystać z możliwości podróży z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej. Wszystko za sprawą zwiększonej ogólnodostępności, wyższego komfortu i zoptymalizowanego czas przejazdu.

Wzrost komfortu to nie tylko kwestia szybszego przejazdu czy wygodniejszych pociągów, ale także dużo bardziej przystępne dworce i przystanki. Wszystkie te obiekty również podlegają bowiem modernizacji, poprzez wyposażenie ich w nowoczesne systemy informacyjne i komfortowe poczekalnie. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż nowoczesna kolej uwzględnia także potrzeby osób niepełnosprawnych. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się i innymi dysfunkcjami mogą korzystać z wind, pochylni, uchwytów, oznaczeń alfabetem Braille’a itp. Takie działania mają ograniczyć uczucie wykluczenia i niemożności swobodnego skorzystania z oferty transportu kolejowego.

Modernizacja infrastruktury kolejowej ma także na celu poprawę warunków niezbędnych do przewozu towarów. Udostępniona infrastruktura sprawi, iż oferta kolejowa w tym zakresie stanie się dużo bardziej atrakcyjna dla różnego rodzaju przewoźników. Sprawna obsługa składów towarowych, brak zwolnień i postojów, możliwość zwiększenia prędkości oraz nacisków na oś i długości składów to tylko nieliczne zalety wynikające z remontu torów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz