Artykuł sponsorowany

Modele RC dla miłośników sportów wodnych, żeglarstwa i ... wędkarstwa?

Modele RC dla miłośników sportów wodnych, żeglarstwa i ... wędkarstwa?

Nicola Tesla, serbski wynalazca i wizjoner, bez wątpienia był jednym z największych geniuszy XX wieku. Jego wynalazki wyprzedzały epokę, a wiele osób jego pokazy odbierało jako namiastkę magii. To on, w 1898 roku, w Madison Square Garden, zaprezentował "teleautomaton", czyli pierwszy model łódki zdalnie sterowanej. Był to równocześnie pierwszy model RC na świecie, bezzałogowy mały statek, sterowany zdalnie za pomocą fal radiowych.

Tak jak wiele innych wynalazków Tesli, ten pomysł również nie doczekał się szerszego zastosowania za jego życia. Współcześni mu ludzie nie wyobrażali sobie niestety wykorzystania jego patentu w sposób inny niż militarny. Z czasem więc wynalazkiem zainteresowało się wojsko. Artyleria amerykańska w latach dwudziestych XX wieku zaczęła ćwiczyć celność ostrzału, wykorzystując zdalnie sterowane modele pływające jako cele. Dziś pływające modele RC cieszą się dużą popularnością wśród ludzi szukających nowych form wypoczynku nad wodą.

Łodzie zanętowe RC dla wędkarzy

Dziś modele RC wykorzystuje się w przeważającej większości dla sportu i rekreacji. Ciekawym pomysłem jest używanie zdalnie sterowanych łódek przez pasjonatów wędkarstwa jako łódek zanętowych. Solidne modele tego typu mogą przenieść do 2,5–3 kg zanęty na odległość dochodzącą nawet do 1000 m od użytkownika. Nie należą do najszybszych modeli łódek RC ze względu na swoją wagę i gabaryty, które często przekraczają 60 cm długości i 40 cm szerokości.

Wśród łódek zanętowych najpopularniejsze są konstrukcje dwukadłubowe, czyli katamarany, z dwoma silnikami. Dostępne są również modele jednosilnikowe, ale w ich przypadku promień skrętu jest większy, co obniża manewrowość łodzi. Aby opróżnić komory z zanętą, wystarczy ustawić łódkę w miejscu docelowym i nacisnąć przycisk na pilocie zdalnego sterowania, a dolny właz powoli się otworzy. Oświetlenie LED zamontowane na kadłubie łódki pozwala na łatwe zlokalizowanie modelu w przypadku łowienia przy ograniczonej widoczności, podczas mgły, po zmroku czy wczesnym rankiem — wyjaśnia przedstawiciel sklepu online SklepGT.pl.

Zdalnie sterowane motorówki dla miłośników wodnego szaleństwa

Łodzie zanętowe osiągają średnio od 3 do 5 km/h, najszybsze z nich mogą płynąć z maksymalną prędkością ok. 10 km/h. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zdalnie sterowanych motorówek. Takie jednostki mogą rozwijać prędkości ok. 80 km/h, najszybsze modele nawet do 100 km/h. Wyposaża się je w silniki spalinowe lub elektryczne. Te pierwsze mogą być zasilane zwykłą benzyną lub Nitro, specjalnym paliwem modelarskim. Jest to mieszanka nitrometanu i oleju syntetycznego, droższa, ale wydajniejsza od benzyny.

Minusem silników spalinowych jest hałas, jaki generują, co może się wiązać z ograniczeniami dostępności miejsc do pływania. Tego typu silniki wymagają też odpowiedniej regulacji i konserwacji ich poszczególnych elementów. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na modele z silnikami elektrycznymi, które są znacznie cichsze od spalinowych. Nie wymagają też złożonej obsługi i konserwacji, zwłaszcza wersje bezszczotkowe. Zdalnie sterowane jednostki elektryczne są też przeważnie tańsze od spalinowych. Ich minusem jest ograniczony przez pojemność baterii czas pracy. Dlatego, by dłużej cieszyć się zabawą, warto mieć ze sobą zapasowy akumulator do swojego modelu.

Modele RC dla tych, którzy kochają wiatr w żaglach

Żaglówki RC to nie lada gratka dla miłośników żeglarstwa. Trzeba przyznać, że to jedne z najładniejszych i najefektowniej się prezentujących modeli pływających. W rękach doświadczonego modelarza mogą zaskoczyć precyzją i możliwościami, jakie oferują. Będąc najcichszymi modelami spośród wszystkich zdalnie sterowanych pływających jednostek, są idealnym  narzędziem pozwalającym na relaks nad wodą. Wyeliminowanie silnika sprawia, że nikomu nie zakłócają spokoju. Wymagają jednak wprawy przy sterowaniu i opanowania podstawowej wiedzy z zakresu żeglarstwa. Podobnie jak w przypadku prawdziwych żaglówek, kluczowe jest odpowiednie ustawienie łódki względem wiatru. Istnieją również modele żaglowe wyposażone dodatkowo w silnik elektryczny, napędzający łódkę przy bezwietrznej pogodzie.

Pływające elektryczne modele RC — silnik szczotkowy czy bezszczotkowy?

Pływające modele RC od lat cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza te wyposażone w silniki elektryczne, szczotkowe lub bezszczotkowe. Silniki szczotkowe, zwane inaczej komutatorowymi, to proste konstrukcje, które generują najmniejszą moc spośród silników instalowanych w modelach zdalnie sterowanych. Instaluje się je m.in. w mniej zaawansowanych jednostkach RC albo w łodziach zanętowych, w których osiągi modelu nie są prawie w ogóle istotne. Atutem takich silników jest niska cena i łatwa wymiana poszczególnych podzespołów, m.in. szczotek, które wycierają się po pewnym czasie użytkowania.

Silniki bezszczotkowe są dużo mocniejsze i wytrzymalsze. Brak szczotek i prętów komutatora eliminuje konieczność wymiany tych elementów, co sprawia, że silniki są praktycznie bezobsługowe. Są mniejsze i lżejsze od swoich szczotkowych odpowiedników, a także dużo bardziej bezawaryjne, co ma niestety wpływ na ich cenę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz