Materiał Partnera

Modele kajaków – typologia

Modele kajaków – typologia

Kajaki to jeden z najbardziej funkcjonalnych rodzajów łodzi, stanowiących wodny odpowiednich rowerów. Są niewielkie i zwinne, doskonale nadają się do przemieszczania po wąskim nurcie rzek i strumieni. Nie wymagają portu, wystarczy wyciągnąć je na brzeg - nie potrzebują też żadnego paliwa, dlatego są ekologiczne i tanie w eksploatacji. Pływanie na kajaku to przyjemny i dobrze wpływający na naszą kondycję sport, który możemy uprawiać nie posiadając żadnych specjalnych uprawnień. To wszystko sprawia, że kajaki cieszą się dużą popularnością wśród osób odwiedzających nadwodne miejscowości. Jednak kajak kajakowi nierówny – podzielić je możemy na kilka pomniejszych kategorii. Oto niektóre z nich.

Czym jest kajak?

Kajak to podłużna i wąska łódka, jedno lub wieloosobowa, napędzana siłą ludzkich mięśni. W kadłubie kajaka znajduje się jeden lub więcej otworów, tzw. kokpitów, w którym siadają pasażerowie. Wiosła do kajaków z obu stron posiadają pióra – pasażer wiosłuje, na zmianę zanurzając pióra po lewej i po prawej stronie kadłuba. Dostępne na rynku kajaki różnią się między sobą kształtem, wymiarami oraz technologią wykonania – parametry te powinny mieć odwzorowania w przeznaczeniu kajaka oraz potrzebach osób w nich pływających.

Kajaki rekreacyjne

Zgodnie z nazwą kajaki te przeznaczone są do aktywnego wypoczynku, przeważnie dla niedoświadczonych osób, które mają okazję korzystać z nich tylko okazjonalnie, np. w czasie wakacji – dlatego określa się je również jako kajaki turystyczne. Zazwyczaj ich długość nie przekracza 3,7 metra, a szerokość waha się od ok. 70 do 90 centymetrów, dzięki czemu łodzie są bardziej stabilne i trudniej je wywrócić. Ze względu na swe przeznaczenie mają zwykle ograniczoną pakowność. Najczęściej wytwarzane są z takich materiałów jak polietylen.

Kajaki górskie

Łodzie tego rodzaju są znacznie krótsze w stosunku do kajaków rekreacyjnych, dzięki czemu zyskują na sterowności i zwrotności. Jest to niezwykle istotne na górskich rzekach, charakteryzujących się silnym nurtem, dużą ilością zakoli oraz licznymi przeszkodami. Przeznaczone są dla doświadczonych kajakarzy. Często wyposażane są w udogodnienia dla wioślarza, m.in. uchwyty bezpieczeństwa czy korki odpływowe.

Kajaki sportowe

Do tej kategorii zaliczamy kilka rodzajów łodzi, przeznaczonych dla doświadczonych sportowców. Są to kajaki regatowe, kajaki slalomowe oraz kajaki polowe. Charakteryzują się bardzo smukłym kształtem, które pozwala najłatwiej pokonywać opory wody. Dzięki temu są niezwykle zwrotne i pozwalają osiągać najwyższe prędkości spośród wszystkich kajaków. Wymagają one jednak bardzo dużych umiejętności, gdyż ze względu na swój kształt są również bardzo niestabilne. Wykonywane są z materiałów gwarantujących lekkość łodzi.

Kajaki wędkarskie

Łódki tego rodzaju wyposażone są w liczne udogodnienia dla doświadczonych wędkarzy, między innymi pojemniki, skrytki na urządzenia elektroniczne oraz mocowania na sprzęt i systemy wędkarskie. Umożliwiają szybkie i ciche przemieszczenia się po powierzchni zbiornika wodnego.

Kajaki sit on top

Kajaki tego rodzaju nie posiadają zamkniętej komory, pod którą ukryte są nogi wioślarza, dzięki temu są lżejsze od kajaków rekreacyjnych. Wioślarz siedzi w niewielki wgłębieniu na środku kajaka. Nadają się one zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych wioślarzy.

Szeroką wybór kajaków różnych rodzajów, przeznaczonych zarówno dla amatorów jak i zawodowców, znajdziemy w ofercie firmy Stanisława Kozy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz