Materiał Partnera

Modelarstwo – zabawa, pasja, styl życia!

Modelarstwo – zabawa, pasja, styl życia!

Modelarstwo to nie tylko zajęcie dla kolekcjonerów różnego typu gadżetów: mini łodzi podwodnych, samolotów, samochodzików, śmigłowców czy dronów. To zajęcia dla każdej osoby, która lubi nowoczesne technologie, ma cierpliwość oraz lubi świetną zabawę – często na powietrzu! Masz dzieci? A może potrzebujesz nowe hobby? Dowiedz się jak rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem!

Czym jest modelarstwo?

Nie każdy z nas wie, na czym tak naprawdę polega modelarstwo. Ma ono na celu jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistych obiektów w postaci wielokrotnie pomniejszonych modeli. Mogą to być zarówno budynki – lub całe miasta i miasteczka – pojazdy lądowe, powietrzne, wodne i kosmiczne (samochodziki, motory, statki podwodne, żaglówki, statki kosmiczne, a nawet miniatury Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS), a także odwzorowane w pomniejszeniu postacie historyczne – plany wielkich bitew. Większość osób kojarzy modelarstwo z drewnianymi samolotami ze sklejek np. z brzozy, czy też z makietami linii kolejowych. Jeśli chodzi o typologię, możemy wyróżnić: modelarstwo redukcyjne – kartonowe, zapałczane, plastikowe i mikromodelarstwo; modelarstwo figurkowe; modelarstwo kołowe, modelarstwo lotnicze i kosmiczne, a także okrętowe i RC. 

Modelarstwo 2.0 – modelarstwo RC

Coraz więcej jest fanów modelarstwa RC (ang. radio/remote control), które działa przy wykorzystaniu fal elektromagnetycznych – w ten sposób kontroluje się modelem np. samochodu. Dany model samolotu, samochodu, czołgu itp. sterowany jest przez modelarza poprzez nadajnik, odbiornik i mechanizmy wykonawcze urządzenia. Odpowiedni sygnał z nadajnika wędruje do odbiornika, co umożliwia pracę mechanizmów wykonawczych – dzięki temu można dokonywać rozpędzenia kół, wychylenia sterów czy otwarcie przepustnicy silnika. Jeśli chodzi o sam nadajnik, to technologia jest bardzo zaawansowana – są to urządzenia bardzo złożone. Takie nadajniki jak  DX6e DSMX Spektrum posiada wiele funkcji: telemetria, pomiary systemów, przewodów i osiągów modelu, funkcje uczeń-nauczyciel, a także rozbudowane menu dla wielu typów modeli: samolotów, śmigłowców, multikopterów czy szybowców. Tego typu urządzenia potrafią obsługiwać nawet do 250 różnych modelów! Zakupu nadajników można dokonać tylko w najlepszych sklepach dystrybuujących elementy modelarskie, części silników, łączeń, a także całych modeli, takich jak Scorpio-Polska Sp. z o.o. – sklep oferuje również sprzedaż internetową.

Sklepy modelarskie

Prawdziwy modelarze – z pasji i stylu życia – wiedzą doskonale, że zakupu odpowiednich części do swoich modeli nie można dokonać byle gdzie. Sklepów modelarskich jest niestety niewiele, ale istnieje w Polsce kilka, które oferują szeroki zakres usług. Można w nich kupić regulatory, nadajniki, części nowe do modeli, części zamienne do modeli oraz te używane. Największą popularnością wśród początkujących modelarzy jest zakup swojego własnego modelu samolotu, śmigłowca, statku czy samochodu. Jest to świetny pomysł na prezent dla dziecka bądź też wszystkich swoich pociech! Warto pamiętać, że większość osób zajmujących się modelarstwem to dorośli mężczyźni, a także kobiety. O modele trzeba dbać, ulepszać je, wymieniać paliwo, oleje, farby, a także akumulatory i inne akcesoria – rozpal techniczne zmysły u swoich dzieci.

Przykłady modeli RC

Najlepszymi producentami części i modeli RC są takie firmy jak: Spectrum, SCDX, Duremax, Scorpio, E-Flite, Blade. To ich asortyment wypełnia półki modelarskich sklepów stacjonarnych i internetowych. Jeśli chodzi o pożądane modele, są nimi między innymi:

  • model czołgu Challenger MK1 w skali 1:71 – posiada on gumowe pasy, które umożliwiają poruszanie się po gładkich powierzchniach, świetnie nadaje się na zabawę wewnątrz pomieszczeń,
  • śmigłowiec Blade 120 S RTF M1 – jest pełnowartościowym śmigłowcem RC o dużej mocy i zasięgu, steruje się go wyłącznie obrotami wirnika, posiada system „panika”, który zapobiega utracenie kontroli nad śmigłowcem,
  • łódź podwodna React 9 Deep-V RTR – malutki model jest w stanie osiągnąć prędkość do 20 km/h, jest bardzo zwinny i zwrotny, świetnie nadaje się na zabawę w stawie czy basenie,
  • model samolotu RC Firebird Delta Ray od Hobbyzone – posiada zainstalowany silniki, z regulatorem, odbiornikiem RC – prosty w obsłudze, świetny początek drogi z modelarstwem,
  • model auta Traxxas X-Maxx 1:5 z zainstalowanym silnikiem trójfazowym – monster truck o potężnej mocy, skierowany dla doświadczonych modelarzy.

Warto pamiętać, że najlepsze sklepy modelarskie w swoim asortymencie posiadają setki produktów – gotowych modeli oraz różnego rodzaju części! Każdy modelarz powinien wiedzieć również, że jego hobby nie jest bezproduktywne. Zabawa ta rozwija umiejętności techniczne, plastyczne, artystyczne, a także wiedzę na temat mikromodeli i ich pierwowzorów!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz