Artykuł sponsorowany

Mobilny dom – co to takiego?

Mobilny dom – co to takiego?

Mobilne domy to rozwiązanie znane i cenione już od wielu lat. Stanowią alternatywę mieszkaniową dla osób, których sytuacja materialna nie pozwala na kupno własnego mieszkania czy budowę zwykłego domu. Jak sama nazwa wskazuje, mobilny dom nie jest fizycznie związany z działką, może być więc przestawiony w dowolne miejsce, w zależności od potrzeb. Niektóre domy mobilne są także wyposażone w koła.

Dom mobilny – jak wygląda?

Domy mobilne to zazwyczaj niewielkie pomieszczenia mieszkalne o powierzchni do maksymalnie 50 m2. Znajdziemy je przykładowo na stronie mobilheime.pl. Bardzo często wykorzystuje się je jako domki letniskowe. Coraz częściej jednak domy mobilne pełnią także funkcję stałego miejsca zamieszkania. Ich zaletą jest bardzo prosty montaż oraz brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. W praktyce mobilny dom możemy więc ustawić także na działce rolnej. Wnętrze domów mobilnych zwykle jest zaprojektowane w taki sposób, by dać jego mieszkańcom maksimum wygody i komfortu. Dom mobilny może być wyposażony w sprzęty RTV i AGD, mieć dostęp do wody, prądu oraz gazu. W praktyce niewiele różni się więc od zwykłych domów, posadowionych na stałe. Jego zaletą jest jednak przede wszystkim mobilność. Taki dom możemy bowiem przenieść w dowolne miejsce, gdyż nie jest przymocowany bezpośrednio do ziemi. Jego przemieszczanie ułatwiają także praktyczne koła, w które wyposażone są niektóre domy. Przypominają wtedy bardzo rozbudowane przyczepy campingowe.

Dom mobilny – dla kogo?

Dom mobilny to doskonała alternatywa dla mieszkania lub zwykłego domu, szczególnie dla osób, które nie mają środków finansowych na zakup tradycyjnego lokum. Jest to także bardzo chętnie wybierane rozwiązanie przez osoby młode, które poszukują niedrogiego oraz wygodnego miejsca do zamieszkania, ale nie chcą ponosić kosztów związanych z wynajmowaniem mieszkania, które nigdy nie będzie ich. Do postawienia domu mobilnego nie są potrzebne pozwolenia na budowę ani inne formalności. Jego zaletą jest także niski koszt zakupu w porównaniu do mieszkania czy budowy własnego domu. Wystarczy bowiem kupić lub wynająć niewielką działkę oraz ustawić na niej swój nowy mobilny dom. Niektóre domy są także sprzedawane od razu z wyposażeniem, dzięki czemu możemy szybko wprowadzić się i cieszyć się własnymi czterema kątami. Domy mobilne najczęściej wykonywane są z lekkich materiałów, m.in. z drewna, które pozytywnie wpływają na wagę konstrukcji oraz zapewniają korzystne warunki bytowe w jego wnętrzu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz