Materiał Partnera

Mobilna obróbka skrawaniem. Na czym to polega?

Mobilna obróbka skrawaniem. Na czym to polega?

Mobilne usługi z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn sprawiają, że tradycyjna obróbka skrawaniem przestaje być problemem. Nowoczesne rozwiązania gwarantują szybki przebieg procesu produkcji oraz precyzyjne wykonanie niezbędnych prac, które wymagają toczenia, oszlifowania lub frezowania materiału bez konieczności transportu poddawanego procesowi elementu do specjalistycznego zakładu.

 

Czym charakteryzuje się mobilna obróbka skrawaniem?

Do niedawna mieliśmy do czynienia jedynie z tradycyjną obróbką skrawaniem, która miała miejsce w stacjonarnym zakładzie lub przebiegała bezpośrednio na hali produkcyjnej. Obecnie coraz bardziej popularne stają się usługi mobilne, świadczone przez firmy zewnętrzne na rzecz przedsiębiorców. Mobilna obróbka skrawaniem polega na dostarczeniu we wskazane miejsce przenośnej maszyny i wykonaniu zleconych prac. Najczęściej zalicza się do nich:

  • frezowanie (np. wałków, pras, rur i innych płaszczyzn),
  • roztaczanie otworów,
  • szlifowanie (np. powierzchni stykowych),
  • cięcie (np. rur),
  • toczenie, tulejowanie, gwintowanie
  • i wiele innych.

Od tradycyjnej obróbki skrawaniem, mobilna, nowoczesna wersja różni się tym, że obrabiane elementy nie muszą być już dostarczane do warsztatu, co często było problematyczne (części były duże, niewymiarowe, ciężkie itd.), a to maszyna dojeżdża do miejsca, w którym są składowane.  

 – Z usług mobilnej obróbki skrawaniem korzystają zarówno firmy z branży przemysłu lądowego, jak i przemysłu morskiego, w tym kopalnie, huty, stocznie oraz firmy i zakłady produkujące konstrukcje stalowe. Mobilna obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie także wtedy, gdy np. w wyniku awarii własnych maszyn, klient chce podołać zleconym zamówieniom – wyjaśnia ekspert z firmy K.S. Boring.
 

Czemu warto korzystać z mobilnych maszyn do obróbki skrawaniem?

Mobilne maszyny do obróbki skrawaniem nie są mniej efektywne niż maszyny na stałe montowane w różnych warsztatach – a wręcz przeciwnie – są nie tylko bardziej funkcjonalne, ale także w wielu sytuacjach łatwiejsze w zastosowaniu np. w przypadku wyjątkowo dużych części, które mają zostać poddane obróbce. W składzie podstawowego parku maszynowego, z którego korzystają firmy, zajmujące się mobilną obróbką skrawaniem, znajdują się nowoczesne maszyny np. mobilne obrabiarki czopów i wałków, obrabiarki do kołnierzy, frezarki, wytaczarki i honownice do tulei, które gwarantują szeroki zakres wykonywanych usług. Umożliwia to obróbkę różnorodnych elementów i tym samym większe szanse na osiągnięcie oczekiwanych efektów. Dodatkowo mobilne maszyny pozwalają wykonać zaplanowaną pracę szybko, efektywnie i wyjątkowo precyzyjnie. Ten nowoczesny rodzaj obróbki skrawaniem niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala znacznie ograniczyć nakłady finansowe oraz skrócić czas produkcji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz