Materiał Partnera

Mity na temat teatru

Mity na temat teatru

W dobie szerokiego dostępu do kinematografii coraz rzadziej chodzimy do teatru. Jak wynika z sondaży, przeciętny dorosły Polak nie pojawia się tam nawet raz do roku. Kto jednak zasmakuje tej wyjątkowej rozrywki, zaczyna rozumieć, czym różni się ona od np. filmu. Dobry spektakl teatralny to niezapomniane przeżycie. Dlaczego tak rzadko chodzimy do teatru?

Jak wynika z danych TNS Polska, Polacy rzadko chodzą do teatru, jednak wielu wyraża chęć oglądania spektakli. Tylko 16% respondentów przyznało, ze było w teatrze przynajmniej raz w ciągu roku. Co trzecia osoba przyznaje jednak, że chętnie poszłaby na przedstawienie. Dlaczego więc omijamy budynek teatru? Z czego  wynika takie podejście? Prawdopodobnie mamy nieprawidłowe przekonania na temat spektakli.

Dlaczego nie chodzimy do teatru?

Sztuka elitarna

Teatr kojarzy się ze sztuką elitarną. Niektórzy są przekonani, że niewiele zrozumieją z przedstawienia. To nieprawidłowe przekonanie. Jak mówi członek grupy Rad-Pol zajmującej się organizacją przedstawień, teatr jest dla każdego i należy tylko wybrać odpowiednią sztukę. Niezależnie od wieku, zainteresowań i gustu, zawsze można znaleźć interesujące widowisko. Sztuka teatralna oferuje bardzo różne gatunki, od opery, przez komedie, satyrę, teatr absurd, po sztuki dla dzieci.

Czasem obawiamy się też, że sztuka będzie po prostu nudna. Tu również jest to skutek nieznajomości gatunków oferowanych przez teatr i braku umiejętności doboru przedstawienia do upodobań. Spektakl teatralny to widowisko na żywo. Jest to więc zupełnie inne przeżycie niż podczas oglądania filmu. Gra aktorska, możliwość interakcji z widownią, dostarczają niezapomnianych emocji widzom.

Wysokie ceny?

Z elitarnością kojarzy się wysoka cena. I tu również obawy są niepotrzebne, ponieważ jeśli dobrze się rozejrzeć, można kupić bilet w atrakcyjnej ofercie. Teatry organizują akcje promocyjne, tańsze wejścia w poszczególne dni tygodnia czy miesiąca itd.

Ostatni powód, dlaczego widowiska teatralne są mało popularne, to ich słaba promocja w stosunku na przykład do sztuki filmowej. Grupy teatralne reklamują się mniej intensywnie. Wystarczy jednak rozejrzeć się np. w mediach społecznościowych, aby znaleźć interesującą nas ofertę.

Choćby dla urozmaicenia, warto przynajmniej raz zamiast do kina, udać się na przedstawienie. Bardzo prawdopodobne, że będzie to początek długiej przygody z teatrem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz