Mistrz ceremonii pogrzebowej – pogrzeb świecki a katolicki

Mistrz ceremonii pogrzebowej – pogrzeb świecki a katolicki

Organizacja pogrzebu wymaga wielu przygotowań. Jednym z elementów, o który należy zadbać jest obecność mistrza ceremonii. Przy świeckim pochówku mistrz ceremonii jest znaczącą postacią. Przy pogrzebie katolickim może on towarzyszyć księdzu, ale nie musi. Przeczytaj, jaką funkcję pełni mistrz ceremonii i czym różni się obecność mistrza ceremonii na pogrzebie świeckim od jego obecności na pogrzebie katolickim.

Czym zajmuje się mistrz ceremonii?

W przypadku świeckiego pochówku rola księdza zostaje przejęta przez mistrza ceremonii. Mistrz ceremonii przygotowuje scenariusz pogrzebu, jak i scenariusz muzycznej warstwy uroczystości. Przeprowadza on wywiady z najbliższymi zmarłego i pisze oraz wygłasza mowę okolicznościową. Wywiady najczęściej przeprowadzane są na żywo podczas wizyt domowych, a mowie pogrzebowej może towarzyszyć deklamacja poezji.

Mowy pogrzebowe są wielokrotnie poprawiane i uzupełniane. Pisze się je na podstawie rozmów z rodziną, a następnie wysyła do autoryzacji. Zdarza się, że narracja opracowywana jest także w oparciu o listy kondolencyjne z zagranicy i – jeżeli istnieją – artykuły o zmarłym. Takie sytuacje są bardzo często w przypadku osób sławnych i zasłużonych.

Mistrz ceremonii pogrzebowej na pogrzebie katolickim

Na pogrzebie katolickim zadaniem mistrza ceremonii pogrzebowej jest wygłoszenie mowy okolicznościowej. Inne zadania związane z całym obrządkiem powierzone zostają księdzu – to on prowadzi całą uroczystość. Na pogrzebie katolickim zatem rola mistrza ceremonii jest bardzo okrojona, ale praca związane z mową pogrzebową jest wykonywana tak samo, jak w przypadku świeckiego pochówku. Często zdarza się, że obecność mistrza ceremonii jest życzeniem zmarłego, które należy uszanować i spełnić.

Do obowiązków mistrza ceremonii należy także przekazanie uczestnikom pogrzebu informacji od rodziny zmarłego. Taką informacją może być na przykład miejsce stypy albo prośba, aby nie składać kondolencji rodzinie.

Jak wygląda mistrz ceremonii?

Charakterystyczna dla mistrza ceremonii pogrzebowej jest czarna toga. Ubiór odróżnia go od żałobników i nadaje majestatu wykonywanej funkcji. Kiedyś mistrzowie ceremonii nosili godło miasta, ale było to problematyczne z uwagi na liczne podróże do różnych miast. Dlatego też jako dodatek do togi wprowadzony został biały plastron. Sprawia on, że strój jest prosty i skromny – od razu widać, kto prowadzi ceremonię.

Mistrz ceremonii pogrzebowej na pogrzebie świeckim musi budzić taki sam respekt, jaki budzi kapłan na pogrzebie wyznaniowym, dlatego też strój jest bardzo ważnym elementem.

Ile kosztują usługi mistrza ceremonii?

Koszty pogrzebu są wysokie a zasiłek pogrzebowy to 4000 zł. Usługi mistrza ceremonii to dodatkowy wydatek – jednak wart inwestycji. Mistrz ceremonii sprawi, że będzie to wyjątkowa ceremonia, dopracowana w każdym szczególe.

Podstawowym kosztem związanym z usługami mistrza ceremonii jest mowa pogrzebowa. Cena ułożenia i wygłoszenia takiej mowy to około 150 – 300 zł. Przeprowadzenie całego pogrzebu to 300 – 800 zł. Wszystko zależy od tego, jak bardzo ceremonia jest skomplikowana i od doświadczenia zatrudnionego przez nas specjalisty.

Dodatkowo muzyka z płyt na pogrzebie będzie tańsza od zaangażowania muzyka. Jeżeli chcemy zadbać o szczególną oprawę muzyczną, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, które wyniosą około 200 zł. Często zdarza się, że mistrzowie ceremonii angażują muzyków, z którymi współpracują na stałe. Dlatego też rodzina nie musi już szukać odpowiedniej osoby. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz