Miód faceliowy – właściwości, zastosowanie

Miód faceliowy – właściwości, zastosowanie

Zazwyczaj w naszych domach królują popularne miody – lipowy, wielokwiatowy czy gryczany. Warto się jednak zainteresować również tym, który pochodzi z pięknych kwiatów facelii. Miód faceliowy wyróżnia się kwiatowym aromatem i niezwykłymi właściwościami leczniczymi. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na jego temat. Sprawdź, skąd pochodzi i jakie ma właściwości. Przekonaj się, dlaczego warto go mieć w swojej spiżarni.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Skąd pochodzi miód faceliowy?

Miód faceliowy jest miodem nektarowym, który pozyskuje się z kwiatów facelii. Ta roślina ma wiele odmian, jednak w Polsce najczęściej możemy spotkać facelię błękitną – wyróżniającą się niebiesko-fioletową barwą. Facelia uznawana jest za jedną z najbardziej miododajnych roślin. Przez pszczelarzy często nazywana jest "królową roślin miododajnych".

Charakterystyczne kwiaty, z których pozyskuje się miód faceliowy, sprawiają, że jego barwa różni się od koloru innych miodów kwiatowych. Jest to miód bardzo jasny, o żółtawym, a czasem zielonkawym odcieniu. W smaku jest bardzo delikatny, minimalnie kwaskowaty. Wyróżnia się zachęcającym, kwiatowym aromatem.

Miód faceliowy – właściwości

Miód faceliowy, poza miłym dla podniebienia smakiem, posiada także szereg właściwości leczniczych. Znajdziemy w nim minerały oraz witaminy, które stanowią cenne składniki odżywcze. Miód faceliowy:

  • wzmacnia odporność, 

  • posiada właściwości bakteriobójcze,

  • jest bogaty w magnez i żelazo, przez co pomaga zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną,

  • świetnie sprawdza się w leczeniu wielu schorzeń, m.in. przy nadciśnieniu, chorobach układu krążenia, niewydolności serca, miażdżycy,

  • jest pomocny w przypadku chorób układu pokarmowego oraz pozytywnie wpływa na wątrobę,

  • obniża ciśnienie krwi,

  • wzmacnia organizm po ciężkiej pracy fizycznej lub wysiłku intelektualnym,

  • pomaga przy zapaleniu górnych dróg oddechowych i leczeniu astmy oskrzelowej,

  • pomaga przy przeziębieniu,

  • obniża toksyczne działanie nikotyny, alkoholu, herbaty oraz kawy.

Słoiczek 450 g miodu faceliowego to wydatek ok. 30 zł. Warto jednak wziąć pod uwagę kaloryczność produktu – w 100 gramach znajdziemy 320 kalorii, czyli mniej niż w innych popularnych miodach. To świetna wiadomość dla osób, które lubią słodki smak, ale chcą zachować prawidłową wagę ciała.

Kto powinien sięgnąć po miód faceliowy?

Warto sięgnąć po miód faceliowy, kiedy czujemy się zmęczeni lub wiemy, że coś zaczyna nas "rozbierać". W takiej sytuacji miód pomoże uchronić się przed infekcjami.

Miód faceliowy to również świetny sposób na uzupełnienie energii po wzmożonym wysiłku fizycznym i intelektualnym. Warto podawać go dzieciom, które w szkole uczą się dużo nowych rzeczy i dorosłym, na których czekają wyzwania związane z pracą lub treningami.

Miodem faceliowym można zastąpić cukier, który stosujemy do kawy, herbaty czy wypieków. Takie rozwiązanie będzie znacznie zdrowsze i pomoże utrzymać zgrabną sylwetkę. Miód zniweluje również szkodliwe działanie kawy czy herbaty.

Fanki naturalnej pielęgnacji mogą wykorzystać miód z facelii do zrobienia domowego peelingu. Wystarczy połączyć go z cukrem trzcinowym i oliwą z oliwek, a następnie mieszankę nałożyć na zwilżone ciało i masować przez kilka minut. Zabieg ten złuszczy martwy naskórek i sprawi, że skóra będzie bardziej elastyczna i gładka w dotyku. Warto również pamiętać, że już sam zapach kwiatów facelii pozytywnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie.

Wszystkim fanom słodkich smaków polecamy również artykuł o miodzie spadziowym. Piszemy w nim o niezwykłych właściwościach produktu. Przeczytaj i sprawdź, dlaczego warto po niego sięgnąć.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz