Artykuł sponsorowany

Miód drahimski – duma regionu zachodniopomorskiego

Miód drahimski – duma regionu zachodniopomorskiego

Produkty regionalne cieszą się ogromną popularnością. Każdy z regionów Polski ma swoje charakterystyczne potrawy, z których słynie. Są one utożsamiane z daną krainą geograficzną oraz folklorem. Region drawski i szczecinecki słyną głównie z miodu drahimskiego. Jest to jeden z najbardziej znanych produktów województwa zachodniopomorskiego. Co sprawia, że wyróżnia się on na tle innych miodów?

Charakterystyka miodu drahimskiego

Jak już wspomniano, miód drahimski jest lokalnym produktem pszczelarskim regionu zachodniopomorskiego. Początki jego produkcji sięgają aż XVI wieku, kiedy to na terenie regionu drawskiego zaczęło rozwijać się bartnictwo. Na pozyskiwanie miodu w tej części kraju duży wpływ miało sąsiedztwo wrzosowisk, upraw gryki i rzepaku oraz występowanie dużej ilości lipy.

Miód drahimski ma bardzo charakterystyczny smak. Za tradycyjny miód drahimski uznaje się wyłącznie produkty wytworzone na terenie kilku gmin regionu zachodniopomorskiego. Jego miano mogą nadawać swoim wyrobom producenci z gminy Czaplinek, Borne Sulinowo, Wierzchowo, Barwice oraz Nadleśnictwo Borne Sulinowo.

Nazwa miodu wywodzi się od dawnej nazwy miejscowości Stare Drawsko, położonej w gminie Czaplinek — Drahim. Miasto było popularne w epoce średniowiecza, gdyż właśnie tędy przebiegał wówczas szlak solny. Do dziś miód drahimski jest sprzedawany w wielu odmianach.

Rodzaje miodu drahimskiego

Producenci miodów drahimskich, tacy jak Pasieka Fujarskich, wychodzą z założenia: „dla każdego coś dobrego”. Dlatego też, w ofercie firmy można odnaleźć wiele rodzajów produktów. Do najchętniej kupowanych towarów należą:

  • miód wielokwiatowy,
  • miód rzepakowy,
  • miód lipowy,
  • miód gryczany,
  • miód wrzosowy.

Zabarwienie i smak miodu wielokwiatowego zależą przede wszystkim od rodzaju roślin użytych do jego produkcji. Ten rodzaj wyrobu charakteryzuje się delikatnym smakiem oraz intensywnym zapachem wosku. Miód rzepakowy nie ma koloru lub jest zabarwiony na lekko słomkowo. Jego smak, podobnie jak miodu wielokwiatowego, jest łagodny. Najpopularniejszy jest natomiast miód lipowy o bursztynowym zabarwieniu. W przeciwieństwie do dwóch wyżej wymienionych rodzajów, ma on ostry i wyrazisty smak. Miód gryczany to połączenie ciemnej barwy, ostrego smaku i woni kwiatów gryki. Ostatnim rodzajem jest miód wrzosowy, który charakteryzuje się ostrym smakiem i zapachem oraz galaretowatą konsystencją.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz