Materiał Partnera

Mikroskop i laser - nowoczesne narzędzia stosowane w stomatologii

Mikroskop i laser - nowoczesne narzędzia stosowane w stomatologii

Mikroskop wielu osobom kojarzy się jako narzędzie wykorzystywane w laboratoriach, zaś laser z medycyną estetyczną. Tymczasem, dzięki innowacjom technologicznym i postępowi naukowemu, sprzęty te z powodzeniem mogą być stosowane w gabinetach stomatologicznych w różnego rodzaju zabiegach. Leczenie laserowe zmniejsza dolegliwości bólowe, a mikroskop jest pomocny podczas leczenia kanałowego zębów.

Wszechstronne właściwości lasera

Laser w stomatologii ma wszechstronne zastosowanie. Dawka promieniowania jest dostosowywana do konkretnego schorzenia, które będzie w danej chwili leczone. Stany ostre leczy się małą dawką promieni lasera, przez krótkie naświetlania, które można często powtarzać. Natomiast przewlekłe stany wymagają dłuższego czasu naświetlania, zastosowania  większej dawki i 2-3 dniowych odstępów czasowych między zabiegami.

  • Leczenie próchnicy – opracowywanie ubytków przy pomocy lasera nie wymaga stosowania wierteł i borowania. Polega na tym, że chore tkanki są odparowywane za pomocą skierowanej na niej wiązki lasera o odpowiedniej długości. Tak przygotowany ząb jest od razu odkażony i dentysta może go wypełnić. Laserowe leczenie próchnicy jest o wiele mniej bolesne od leczenia tradycyjnego.
  • Dezynfekcja – w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, jak Kardent, można skorzystać z laserowej dezynfekcji. Wykorzystuje się ją m.in. w leczeniu kanałowym wraz z dezynfekcją środkami chemicznymi, ale również po usunięciu kamienia nazębnego podczas dezynfekcji kieszonek dziąsłowych. Pozwala to na szybszą regenerację dziąseł zniszczonych przez kamień nazębny.
  • Schorzenia błony śluzowej – wiązki lasera są pomocne również podczas leczenia schorzeń błony śluzowej oraz przyzębia. Skracają znacznie czas gojenia się ran i zmniejszają dolegliwości bólowe, nawet po pierwszej dawce naświetlania. Laserem można leczyć afty, opryszczkę warg, zapalenia dziąseł, czy też owrzodzenia.
  • Zabiegi estetyczne – w ostatnich latach niezwykle popularne stało się laserowe wybielanie zębów. Zabieg ten trwa od 30 do 60 minut, w zależności od stosowanej metody. Zęby można wybielić nawet o 3 lub 4 odcienie. Efekt utrzymuje się do 2 lat. Należy podkreślić, że przed przeprowadzeniem zabiegu należy wyleczyć wszelkie ubytki oraz oczyścić zęby z kamienia i osadu.

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

Leczenie kanałowe jest zabiegiem z zakresu endodoncji. Polega na leczeniu miazgi zębowej oraz tkanek około wierzchołkowych. W klasycznym wydaniu to zabieg mocno inwazyjny, nieprzyjemny i bolesny. Ale istnieje dla niego alternatywa w postaci leczenia kanałowego zębów pod mikroskopem. Pozwala na powiększenie, przy pomocy mikroskopu operacyjnego, obrazu leczonego zęba nawet do 25 razy. Dzięki temu można mieć wgląd do komory zęba, korzeni i kanałów korzeniowych, które są niewidoczne gołym okiem. Stosowanie takiego mikroskopu umożliwia dotarcie do zębów trzonowych, znajdujących się w głębi jamy ustnej, co ułatwia przeprowadzenie zabiegu leczenia kanałowego w precyzyjny sposób i znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia odsłoniętych kanałów zęba. Mikroskop dokładnie oświetla leczone miejsce, co usprawnia proces leczenie, oczyszczania oraz uzupełniania zęba. Stosowanie leczenia kanałowego pod mikroskopem sprawdza się w przypadku zębów ułamanych, po urazach bądź o nietypowym kształcie lub położeniu. Ułatwia pracę przy udrażnianiu zakrzywionych lub wąskich kanałów, jak też podczas usuwania ciał obcych z zębów lub tkanek przyzębia.

Podsumowując, nowoczesne metody leczenia stosowane w stomatologii znacznie ułatwiają pracę dentystom, ale też są mniej bolesne i nieprzyjemne dla pacjentów. Mimo zaawansowanej technologii w medycynie stomatologiczne, nie można zapominać o profilaktyce, regularnym szczotkowaniu zębów, przeglądach dentystycznych oraz odpowiedniej diecie, która pozwoli na zachowanie zdrowego  uśmiechu przez długie lata.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz