Mikrodermabrazja – jak dbać o skórę po zabiegu?

Mikrodermabrazja – jak dbać o skórę po zabiegu?

Mikrodermabrazja przynosi wiele korzyści. Skóra jest po niej wygładzona i promienna. To dość delikatny zabieg, jednak każda, nawet drobna ingerencja może doprowadzić do podrażnienia. Dowiedz się, jak skóra zachowuje się po zabiegu. Przeczytaj, jak o nią dbać bezpośrednio i kilka dni po zabiegu. Sprawdź, jakie kosmetyki stosować, a czego należy bezwzględnie unikać.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak skóra zachowuje się po zabiegu mikrodermabrazji?

Wiele kobiet rezygnuje z wykonywania inwazyjnych zabiegów, które mogłyby pozostawić trwały ślad. Obawy obejmują przede wszystkim poważne podrażnienie, długo utrzymujące się zaróżowienie skóry oraz pieczenie. Tymczasem mikrodermabrazja jest zabiegiem stosunkowo łagodnym, po którym zaczerwienie mija po kilku godzinach. Oczywiście skóra może być lekko podrażniona, można odczuwać lekki dyskomfort w postaci swędzenia. Jest to normalna reakcja na zewnętrzną ingerencję, dlatego bezpośrednio po zabiegu należy trzymać się kilku zasad, by skóra uspokoiła się i powróciła do normy.

Jak dbać o skórę po wykonaniu mikrodermabrazji?

Jeśli będziesz postępować według zasad, z pewnością przyspieszyć leczenie i unikniesz powikłań:

  • Bezpośrednio po zabiegu oczyścić twarz ze wszystkich pozostałości, w tym przede wszystkim martwego naskórka. W tym celu możesz użyć namoczonej szmatki oraz nawilżającego toniku, który wspomoże utrzymanie prawidłowego pH.
  • Poczekaj, aż skóra wyschnie, a następnie nałóż bogaty krem nawilżający. Krem należy nakładać obficie przez kilka dni, co zapobiegnie złuszczaniu się naskórka.
  • Przez 24 dobę po zabiegu nie korzystaj z sauny, basenu oraz siłowni.
  • Przez dwa tygodnie po zabiegu unikaj słońca, ponieważ mikrodermabrazja wyraźnie wzmaga fotoczułość skóry i może doprowadzić do powstania przebarwień.
  • Codziennie używaj kremu z wysokim filtrem. To bardzo ważne, ponieważ musisz uważać na szkodliwe działanie promieni UVA / UVB nawet w pochmurny dzień.

Warto pamiętać, że dobrze dopasowane kosmetyki mogą wspomóc regenerację i złagodzić dyskomfort, który ewentualnie wystąpi po zabiegu. Specjaliści zalecają kremy wzbogacone o witaminy, szczególnie dobre są preparaty z dodatkiem witaminy A, C i E. Skóra wygląda po nich zdrowo i jest elastyczna. Możesz zakupić w aptece specjalne maści łagodzące świąd i zaczerwienienie.

Przede wszystkim unikaj kosmetyków z kwasami, które dodatkowo mogłyby podrażnić skórę i zdecydowanie opóźnić proces regeneracji. Nie wykonuj też mechanicznych peelingów oraz woskowania, które nie są obojętne dla nadwrażliwej skóry. 

Czy można malować się po zabiegu?

Wiele kobiet czuje dyskomfort po zabiegu i chce zamaskować podrażnioną skórę, więc decyduje się na wykonanie delikatnego makijażu. Lekarze medycy estetycznej są jednak zdania, by unikać mocno kryjących i zapychających fluidów. Zalecane jest więc zrezygnowanie z make up’u, szczególnie jeśli twoja skóra jest wrażliwa.

Co robić, jeśli zaczerwienie nie znika?

Zaczerwienienie powinno minąć kilka godzin po zabiegu. Tyle zazwyczaj skóra potrzebuje, by się uspokoić. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, być może podrażnienie będzie utrzymywać się jeszcze na następny dzień po wykonanym zabiegu. Gdy jednak zaczerwienienie nie schodzi przez długi czas lub masz inne powody do niepokoju, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista powinien ocenić stan skóry i potwierdzić, czy wszystko jest w porządku. By nie doprowadzić do powstania powikłań, nie zapominaj o regularnym nawilżaniu skóry, dzięki czemu nawet niewielki dyskomfort powinien minąć.

Przeczytaj, czym różni się dermabrazja od mikrodermabrazji

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz