Artykuł sponsorowany

Mieszkanie na poddaszu – jak je urządzić?

Mieszkanie na poddaszu – jak je urządzić?

Wielu osobom marzy się pięknie zaadaptowane poddasze. Można tam urządzić salon, pokój dla dziecka, albo oddzielne mieszkanie. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy jednak pamiętać, że adaptacja poddasza – nieważne czy w starym, czy w nowym domu – nigdy nie jest łatwa. Trzeba włożyć w to sporo pracy, jednak efekt zdecydowanie jest tego wart! Jak zaadaptować poddasze? Oto nasz poradnik!

Zacznij od mierzenia

Zanim zabierzemy się za adaptację poddasza, upewnijmy się, że da się go wygodnie używać. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić, jaka jest średnia wysokość całego pomieszczenia – średnia nie powinna wynosić mniej niż 2,2 metra. Średnią liczymy między najwyższą a najniższą wysokością strychu – jednak pamiętajmy, że jako najniższą wysokość możemy brać pod uwagę minimalnie 1,9 m. Jeśli na strychu są miejsca, gdzie strop schodzi niżej, nie bierzemy ich pod uwagę – to nie jest rzeczywista przestrzeń użytkowa. Można tam urządzić ewentualnie schowki lub poustawiać meble. Jeśli okaże się, że nasze poddasze jest za niskie, trudno będzie urządzić tam komfortową przestrzeń do życia lub wypoczynku. Rozwiązaniem jest ewentualna przebudowa dachu, ale to bardzo kosztowny remont. Jeśli się na niego zdecydujemy, koszt adaptacji poddasza wzrośnie kilkukrotnie, dlatego warto zastanowić się, czy warto.

Ocieplenie dachu

Jednym z ważniejszych punktów na liście prac związanych z adaptacją poddasza jest dokładne sprawdzenie, w jakiej kondycji jest nasz dach i ocieplenie go tak, by zapewnić użytkownikom poddasza odpowiedni komfort cieplny. Dokładnie sprawdzić należy całą konstrukcję drewnianą, a także miejsca, w których występuje największe ryzyko przeciekania – okolice rynien i komina. Czasami konieczne jest wymienienie części pokrycia dachowego lub jego drobne naprawy. W starszych budynkach pod pokryciem dachowym często brakuje izolacji przeciwwilgociowej. Trzeba więc ją założyć i dokładnie ocieplić dach – bez odpowiedniej izolacji zimą na poddaszu będziemy marzli, a latem będziemy męczyć się podczas upałów. Ważną kwestią w trakcie ocieplania poddasza jest waga materiału izolacyjnego – chodzi o to, by za bardzo nie obciążać krokwi. Odpowiedni sposób ocieplenia poddasza zasugerują nam eksperci z firmy Conect-bud Sebastian Wierzbicki, którzy specjalizują się między innymi w adaptacji poddaszy.

Kolejne prace

Kiedy nasze poddasze jest już ocieplone, możemy wreszcie przejść do dalszego remontu. Najpierw powinniśmy wykonać konstrukcję ścianek działowych i podwieszanego sufitu – wszystko zgodnie z naszym własnym planem. Kolejny krok to wykonanie instalacji we wnętrzu, dodatkowe ocieplenie w pomieszczeniach, a następnie wykonanie podłóg. Na koniec montujemy ściany, skosy oraz sufit i zajmujemy się pracami wykończeniowymi. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz