Międzynarodowy Dzień Sernika. Czego nie wiesz o serniku?

Międzynarodowy Dzień Sernika. Czego nie wiesz o serniku?

Sernik to ciasto idealne na każdą porę. Latem uwielbiamy jeść deser w wersji na zimno, a w chłodniejsze dni w tradycyjnej formie. Czy wiesz, że 30 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sernika? To świetna okazja, by poznać kilka mało znanych faktów na temat tego pysznego smakołyku. Przeczytaj, skąd sernik wziął się na polskich stołach. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze jego rodzaje oraz odkryj proste przepisy na ciasto, które zasmakuje każdemu.

Strony www Strony www

Jakie są początki sernika?

Mimo że z roku na rok powstają coraz to nowe wariacje na temat sernika, to wypiek ten znany jest już od wieków. Pyszne ciasto króluje na polskich stołach, a także cieszy się niesłabnącą popularnością w innych częściach świata od… No właśnie, od kiedy? 

Czy wiesz, że o serniku głośno było już w starożytności? Pierwsze opisy na temat ciasta znane są już sprzed 2 tysięcy lat. Przepis na sernik znalazł się w „De Re Rustica”, dziele rzymskiego pisarza i polityka Katona Starszego. Warto wspomnieć, że ciasto w starożytnej Grecji serwowano olimpijczykom, którzy potrzebowali zastrzyku sił.

Sernik był jednak nie tylko ulubionym przysmakiem w Helladzie. Okazuje się, że jego miłośnikiem był słynny przedstawiciel dynastii Tudorów, czyli Henryk VIII. Angielski władca rozkoszował się wypiekiem przygotowywanym według konkretnej receptury, która zakładała m.in. kilkugodzinne moczenie sera w mleku. Następnie namoczony ser musiał być podzielony na kawałki i wymieszany z jajkami, cukrem oraz mąką.

  • Bosch Mikser ręczny MFQ 36480

    Bosch Mikser ręczny MFQ 36480

  • Bosch Mikser z misą MFQ 36490

    Bosch Mikser z misą MFQ 36490

  • Esperanza Mikser blender Tiramisu 300W

    Esperanza Mikser blender Tiramisu 300W

  • Lafe Mikser ręczny MRK001

    Lafe Mikser ręczny MRK001

Skąd sernik wziął się w Polsce?

Zastanawiasz się, jak sernik znalazł się na naszych stołach? Jeśli jesteś fanem sernika wiedeńskiego, tu właśnie prowadzi trop. Prawdopodobnie to właśnie z tamtejszych terenów wypiek przywędrował i zawitał do Polski. A wszystko to zawdzięczamy królowi Janowi III Sobieskiemu, który przywiózł ciasto, powracając z odsieczy wiedeńskiej.

tradycyjny sernik

Ile jest rodzajów sernika?

Sernik wiedeński, nowojorski, japoński, polski, sernik na zimno, na ciepło, sernik kajmakowy, z owocami, w wersji straciatella… Jednym słowem, co kraj, to obyczaj. Rodzajów sernika jest mnóstwo. Czy można wszystkie zliczyć? Znawcy serników sugerują, że podobno jest ich około 1000!

sernik na zimno

Czym się w takim razie różnią? Inny może być rodzaj sera, inne mogą być dodatki. Masa serowa może mieć kruchy spód, ale może go także w ogóle nie mieć. Przykładowo sernik nowojorski ma spód z krakersów zmieszanych z masłem, a sernik królewski pieczony jest na czekoladowym spodzie.

sernik nowojorski

Poza typowym sernikiem warto pamiętać o innych ciastach na bazie sera jak seromakowiec, ciasto drożdżowe z serem, kołacz z nadzieniem serowym czy strudel serowy. Wszystkie oczywiście równie słodkie, pachnące i pyszne. Ale to jeszcze nie wszystko! 

W niektórych regionach w okresie Wielkanocy przygotowuje się paschę, czyli rodzaj sernika na zimno. Ciasto to jest symbolem odrodzenia, podobnie jak jajka, które są jednym ze składników przysmaku.

sernik cytrusowy

Jak zrobić sernik?

Przepisów na sernik jest co niemiara, jednak zazwyczaj podstawa jest podobna. Możesz przygotować tradycyjny sernik, a także sernik gotowany lub w wersji na zimno – wtedy wykorzystaj serki homogenizowane albo zmielony twaróg i żelatynę. W zależności od sposobu przygotowania ciasto będzie miało różną liczbę kalorii. Średnio szacuje się, że 100 g wypieku to nawet 321 kcal.

Poznaj 3 pomysły na sernik. Pamiętaj, że choć jest to jeden z tradycyjnych wypieków, to trudno znaleźć jedną doskonałą recepturę. Istnieją bowiem zarówno treściwe i ciężkie wersje, jak i te mocno puszyste i lekkie. Przygotowując ciasto zwróć szczególną uwagę na składniki np. w klasycznych odsłonach twaróg powinien być zmielony co najmniej dwukrotnie. Pamiętaj również, aby nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia i studzić całość stopniowo, aby masa nie opadła.

A jeśli masz ochotę na inne wypieki, to poznaj 3 przepisy na pyszne ciasta z gruszkami.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Sklep Elektryczny i AGD

Oświęcim, Władysława Jagiełły 4
Swoim klientom proponujemy sprzedaż AGD i sprzętu elektrycznego. W naszej szerokiej ofercie znaleźć...
Dla wielu rodzin nie ma nic bardziej stresującego niż awaria sprzętu AGD w najmniej oczekiwanym...

Polecane produkty

  • Blaupunkt Mikser HMM401 500W 5 prędkości

    Blaupunkt Mikser HMM401 500W 5 prędkości

  • Gorenje Mikser ręczny 345W biały M360CW

    Gorenje Mikser ręczny 345W biały M360CW