Międzynarodowy Dzień Sernika. Czego nie wiesz o serniku?

Międzynarodowy Dzień Sernika. Czego nie wiesz o serniku?

Sernik to ciasto idealne na każdą porę. Latem uwielbiamy jeść deser w wersji na zimno, a w chłodniejsze dni sprawdzi się w tradycyjnej formie. Czy wiesz, że 30 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sernika? To świetna okazja, by poznać kilka mało znanych faktów na temat tego pysznego smakołyka. Przeczytaj, skąd sernik wziął się na polskich stołach, jakie są najpopularniejsze jego rodzaje oraz odkryj prosty przepis na ciasto, które zasmakuje każdemu.

Jakie są początki sernika?

Mimo że z roku na rok powstają coraz to nowe wariacje na temat sernika, to wypiek ten znany jest już od wieków. Pyszne ciasto króluje na polskich stołach, a także cieszy się niesłabnącą popularnością w innych częściach świata od… No właśnie, od kiedy? Czy wiesz, że o serniku głośno było już w starożytności? Pierwsze opisy na temat ciasta znane są już sprzed 2 tysięcy lat. Przepis na sernik znalazł się w „De Re Rustica”, dziele rzymskiego pisarza i polityka Katona Starszego. Warto wspomnieć, że ciasto w starożytnej Grecji serwowano olimpijczykom, którzy potrzebowali zastrzyku sił.

Sernik był jednak nie tylko ulubionym przysmakiem w Helladzie. Okazuje się, że jego miłośnikiem był słynny przedstawiciel dynastii Tudorów, czyli Henryk VIII. Angielski władca rozkoszował się wypiekiem przygotowywanym według konkretnej receptury, która zakładała m.in. kilkugodzinne moczenie sera w mleku. Następnie namoczony ser musiał być podzielony na kawałki i wymieszany z jajkami, cukrem oraz mąką.

Skąd sernik wziął się w Polsce?

Zastanawiasz się, jak sernik znalazł się na naszych stołach? Jeśli jesteś fanem sernika wiedeńskiego, tu właśnie prowadzi trop. Prawdopodobnie to właśnie z tamtejszych terenów wypiek przywędrował i zawitał do Polski. A wszystko to zawdzięczamy królowi Janowi III Sobieskiemu, który przywiózł sernik, powracając z odsieczy wiedeńskiej.

Ile jest rodzajów sernika?

Sernik wiedeński, nowojorski, japoński, polski, sernik na zimno, na ciepło, sernik kajmakowy, z owocami, w wersji straciatella… Jednym słowem, co kraj, to obyczaj. Rodzajów sernika jest mnóstwo. Czy można wszystkie zliczyć? Znawcy serników sugerują, że podobno jest ich około 1000!

Czym się w takim razie różnią? Inny może być rodzaj sera, inne mogą być dodatki. Masa serowa może mieć kruchy spód, ale może go także w ogóle nie mieć. Przykładowo sernik nowojorski ma spód z krakersów zmieszanych z masłem, a sernik królewski pieczony jest na czekoladowym spodzie.

Poza typowym sernikiem warto pamiętać o innych ciastach na bazie sera jak seromakowiec, ciasto drodżowe z serem, kołacz z nadzieniem serowym czy strudel serowy. Wszystkie oczywiście równie słodkie, pachnące i pyszne. Ale to jeszcze nie wszystko. W niektórych regionach w okresie Wielkanocy przygotowuje się paschę, czyli rodzaj sernika na zimno. Ciasto to jest symbolem odrodzenia, podobnie jak jajka, które są jednym ze składników przysmaku.

sernik

Jak zrobić sernik?

Przepisów na sernik jest co niemiara, jednak zazwyczaj podstawa jest podobna. By przygotować tradycyjny sernik, potrzebne są ci mikser oraz kilka składników:

  • biały ser,
  • jajka,
  • cukier,
  • masło,
  • mąka pszenna,
  • sól,
  • proszek do pieczenia,
  • opcjonalnie: cukier waniliowy.

Zmiksuj wszystkie składniki i wlej do formy. Możesz wcześniej przygotować spód z ciasta kruchego, półkruchego lub wykorzystać gotowe herbatniki. Całość należy wstawić do piekarnika, aż ciasto się zarumieni. Możesz również przygotować sernik gotowany lub w wersji na zimno – wtedy wykorzystaj serki homogenizowane albo zmielony twaróg i żelatynę. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz