Artykuł sponsorowany

Miedź wtórna i jej istotna wartość na rynku - skup złomu MK STOTON

Miedź wtórna i jej istotna wartość na rynku - skup złomu MK STOTON

Nie każdy wie, że dzisiaj nawet 40% pełnego rocznego zapotrzebowania na miedź, gwarantuje ta pochodząca z przerobu recyklingowego. To ją zwie się miedzią recyklingową lub miedzią wtórną. Jej znaczenie na rynku jest zaś olbrzymie. W samej Polsce jej odzysk pozwala na stworzenie olbrzymiego sektora przemysłowego, który pozwala chronić zasoby naturalne, i który przynosi olbrzymie zyski ekonomiczne. Potwierdzają to specjaliści ze skupu złomu MK STOTON działającego w Starym Lubiejewie.

Miedź, jako ważny metal kolorowy

Miedź zaliczana jest do metali kolorowych, czyli inaczej nieżelaznych. To właśnie one wyróżniają się bardzo szerokimi, a wręcz uniwersalnymi własnościami chemicznymi, technicznymi oraz fizycznymi, co pozwala na wykorzystywanie ich w różnych procesach technologicznych. Miedź przede wszystkim ceniona jest za wysoką żywotność przy niskiej twardości, a także przy znacznej przewodności cieplnej. Podkreślić również należy to, że miedź pierwotna wydobywana jest niemalże w 100% czystości. Objętość molowa, układ krystalograficzny, konduktywność, czy też plastyczność, pozwalają wykorzystywać ten surowiec w wielu branżach. Europejskie zapotrzebowanie na miedź wykazywane jest na poziomie blisko 4 milionów ton rocznie. Tworzone są zaś z niej kable, uzwojenie, elementy turbin w lotnictwie, podzespołów samochodowych i urządzeń RTV/AGD, a także rury, arkusze, kształtowniki oraz druty. Miedź ważna jest zatem dla przemysłu lekkiego i ciężkiego.

Opłacalność odzysku miedzi

Podczas recyklingu miedzi zużywa się nawet o 85% mniej energii, niż przy przerobie i wydobyciu surowca pierwotnego. Jest to zatem olbrzymia oszczędność i opłacalność finansowa, przy ograniczonym czasie produkcji! Podkreślić przy tym należy również proekologiczność. Nie tylko nienaruszane są bowiem naturalne złoża, ale ograniczane jest zużycie wody, prądu oraz emisyjność CO2 do atmosfery. Dużą zaletą odzysku miedzi jest również to, że zachowuje ona w 100% swoje pierwotne własności, co charakterystyczne jest również dla innych metali kolorowych, w tym dla aluminium. Tym bardziej opłacalność recyklingu wzrasta, co znacznie napędza gospodarki państw rozwiniętych i rozwijających się. Unia Europejska narzuca zaś na swoich członków limity rocznego dolnego pułapu odzysku miedzi. W ujęciu długoterminowym dąży się do odzysku nawet na poziomie 80%! Przy dzisiejszym szerokim zastosowaniu miedzi jest to jak najbardziej możliwe.

Ciekawostka! Narzędzia oraz różne elementy wykonane z miedzi i jej stopów nie dają iskier, dzięki czemu można używać ich w niebezpiecznym otoczeniu i w strefach zagrożenia wybuchem. Swoje szerokie zastosowanie znalazła zatem np. w górnictwie i lotnictwie.

Każdy z nas ma wpływ na recykling miedzi!

Warto wiedzieć, że dzisiaj każdy z nas może mieć udział w recyklingu miedzi. Jej odzysk przez specjalistyczne firmy, w tym złomowiska, nie polega tylko na odbiorze surowca od firm budowlanych, elektronicznych i energetycznych. Olbrzymie znaczenie – co podkreślają specjaliści skupu surowców wtórnych MK STOTON – mają również osoby indywidualne dostarczające różnego rodzaju elektrośmieci. To w telewizorach, laptopach, pralkach, czy telefonach komórkowych, można znaleźć bardzo dużo miedzi. Ta jest również pozyskiwania przy auto kasacji. Nic zatem dziwnego, że ze skupami złomu często współpracują warsztaty mechaniczne oraz stacje demontażowe.

Nie tylko miedź - skup złomu w firmie MK STATON

Warto podkreślić, iż nie tylko miedź ma olbrzymią wartość rynkową. Recyklingowi poddawane są również inne metale kolorowe i złom stalowy przekazywany firmie MK STOTON. Przedsiębiorstwo to pomaga pozbyć się balastu swoim klientom indywidualnym oraz biznesowym, organizując transport specjalistyczny, a także oferując usług demontażu. Mowa o rozbiórce maszyn i urządzeń przemysłowych wraz z jednoczesnym odzyskiem cennych surowców: żeliwa, miedzi, stali, ołowiu, cynku, brązu oraz mosiądzu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz