Materiał Partnera

Miasto dla ludzi – czyli dlaczego warto korzystać z porad doświadczonego urbanisty

Miasto dla ludzi – czyli dlaczego warto korzystać z porad doświadczonego urbanisty

Urbanista zajmuje się planowaniem przestrzeni w taki sposób, by była ona jak najbardziej wygodna i przyjazna dla swoich użytkowników. To właśnie urbaniści dbają o to, by w miastach żyło się komfortowo. Bez ich wiedzy i doświadczenia naprawdę trudno jest zaplanować jakąkolwiek inwestycję budowlaną. Dlatego jeśli planujemy budowę jakiegoś obiektu osadzonego w przestrzeni miejskiej, koniecznie skorzystajmy z porad urbanisty.

Miasto ma być dla ludzi

Praca urbanistów sprawia, że miasta stają się znacznie lepsze do życia. To oni dbają o to, by w przestrzeni miejskiej człowiek czuł się po prostu dobrze. Właściwe kształtowanie przestrzeni publicznej w istotny sposób wpływa na styl życia i samopoczucie mieszkańców miasta. Niestety, podczas planowania wielu inwestycji prywatne firmy czy instytucje publiczne nadal zapominają o tym, jak istotny jest dobry projekt urbanistyczny. Tymczasem tylko konsultacja z kimś doświadczonym w tej dziedzinie może sprawić, że nasza inwestycja będzie przystępna dla swoich użytkowników. Na czym polega planowanie urbanistyczne wyjaśnia nasz ekspert z A-Plan. Wydra Agnieszka. Usługi urbanistyczne.

– Praca urbanisty, polegająca na planowaniu przestrzeni, to łączenie wielu różnych dyscyplin – od architektury, przez komunikację, infrastrukturę, socjologię, ochronę dóbr osobistych, aż po ochronę krajobrazu i geologię. Musimy dbać o świadomość społeczną na temat naszych planowanych zamiarów i szukać kompromisów, które pozwolą uniknąć konfliktów i mądrze wykorzystać teren w sposób korzystny dla wszystkich jego użytkowników. Celem planowania jest umożliwianie powstawania nowych inwestycji przy zachowaniu równowagi i ładu w przestrzeni – mówi. Urbanista wykonuje studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przygotowuje też miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. To w pracowni urbanistycznej powstają decyzje o warunkach zabudowy i ustaleniu lokalizacji celu publicznego.

Bez urbanisty, bez planu

Rezygnacja z projektu urbanistycznego w przypadku realizacji jakiejś inwestycji osadzonej w przestrzeni miejskiej to zawsze zły pomysł. Nawet jeśli chodzi o zwykły przystanek autobusowy, urbanista będzie w stanie podpowiedzieć nam, gdzie go umieścić i jak zaprojektować tak, żeby nie utrudniał on ruchu zarówno pieszym, jak i samochodom. Przy większych inwestycjach jego zaangażowanie musi być znacznie większe, bo funkcje powstającego obiektu są bardziej zróżnicowane. Bez planu urbanistycznego nie ma mowy o wygodnej, estetycznej i po prostu dobrej do życia przestrzeni.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz