Artykuł sponsorowany

Metody zastosowanie tworzyw sztucznych w rolnictwie i budownictwie

Metody zastosowanie tworzyw sztucznych w rolnictwie i budownictwie

Tworzywom sztucznym zawdzięczamy nieprawdopodobny skok jakości naszego życia. Wiąże się to z niezliczonymi zastosowaniami, jakie plastik znalazł praktycznie w każdego typu działalności człowieka. Dziś przyjrzymy się zastosowaniom tworzyw sztucznych w rolnictwie oraz w budownictwie – dwóch niezwykle ważnych gałęziach produkcji i przemysłu.

Tworzywa sztuczne w budownictwie

Budownictwo jej dziedziną, która w pełni wykorzystuje bezmiar możliwości, jakie dają tworzywa sztuczne. Choć na pierwszy rzut oka niewidoczne, wyroby z różnych odmian plastiku decydują o funkcjonalności i estetyce budynków. To z nich powstają przecież materiały izolacyjne, które zapewniają ciepło, rury, które doprowadzają media, a odprowadzają ścieki, ramy okienne, które pozwalają zabezpieczyć dom przed utratą ciepła, a jednocześnie zapewniają estetyczny wygląd. Jakie cechy tworzyw sztucznych zadecydowały o ich sukcesie w budowlance?

Najważniejsza jest trwałość. Rura z tworzywa sztucznego może przetrwać ponad 100 lat, nieprzerwanie pełniąc swoją funkcję. Dodatkowo odporność na czynniki atmosferyczne i chemiczne sprawia, że tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie tam, gdzie dotychczas trzeba było wykorzystywać szybko niszczejące materiały. Za plastikiem przemawia także niski koszt produkcji i konserwacji w porównaniu z innymi surowcami.

Tworzywa sztuczne w rolnictwie

Rolnictwo korzysta z tworzyw sztucznych od ponad już prawie 70 lat. Pozwoliły one podnieść wydajność uprawy zbóż i jakość żywności, a także ograniczyć użycie pestycydów, pomnożyć polny przez stworzenie roślinom sztucznych warunków do wegetacji, bezpieczniej przechowywać płody rolne zarówno na sprzedaż, jak i ponowny wysiew… Korzyści, jakie rolnictwo odnosi z rozwoju technologii tworzyw sztucznych, są nieocenione. Polimery wykorzystuje się zarówno do tworzenia systemów nawadniania pól, jak i do wyrobu drobnych przedmiotów, które na co dzień ułatwiają rolnikom pracę. Przykładowo: firma Dulawa oferuje: rączki do wózków transportowych, korpusy pomp, dysze, obudowy sterowników urządzeń nawadniających, rączki i nóżki do kotłów c.o. koła i inne elementy sprzętów przydatnych w każdym domu i gospodarstwie. 

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz