Artykuł sponsorowany

Metody zastosowania bloczków betonowych

Metody zastosowania bloczków betonowych

Do budowy fundamentów i ścian fundamentowych najczęściej wykorzystuje się bloczki betonowe, które wytwarzane są z naturalnych surowców, a głównymi składnikami są: cement oraz piasek. Dzięki dodaniu innych kruszyw można również uzyskać efektowny wygląd bloczków. Przyjrzyjmy się dokładniej charakterystyce bloczków betonowych oraz sprawdźmy, w jakich sytuacjach można je wykorzystać.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się bloczki betonowe?

Bloczki betonowe są wykorzystywane do wykonania fundamentów i ścian fundamentowych, które są jednym z ważniejszych punktów podczas projektowania i wznoszenia budynków. Ich zadaniem jest przekazanie na grunt ciężaru budynku oraz wszystkich obciążeń oddziałujących na budynek, do których zalicza się obciążenie ludźmi, sprzętem, śniegiem, wiatrem oraz wiele innych. Trzeba pamiętać, aby zapoznać się ze znajomością obciążenia, które działa za pośrednictwem fundamentu na grunt i wybrać takie rozwiązania projektowe, które niezawodnie zabezpieczą stawiany budynek, ponieważ wszelkie późniejsze poprawki są dosyć pracochłonne i bardzo kosztowne.

Na budowie...

W przypadku fundamentów z pomocą przychodzą właśnie bloczki betonowe, których waga z reguły nie przekracza 30 kg, dzięki czemu prace budowlane przebiegają sprawnie. Bloczki betonowe są odporne na ściskanie oraz negatywne działanie wilgoci i zapewniają odpowiednią żywotność dolnej kondygnacji budynku. Klasę betonu determinuje zawartość cementu – jednego z dwóch głównych, obok piasku, składników bloczków. Najczęściej są one produkowane z betonu klasy B20, ale w ofertach handlowych dostępne są również bloczki wylane z betonu klasy B15 lub B25. Jakość mieszanki może być dostosowana do konkretnego przeznaczenia użytkowego produktu. Ich wymiary również są różnorodne – pod fundamenty oraz ściany fundamentowe stosuje się zazwyczaj bloczki o wymiarach 38 x 25 cm, 38 x 14 cm lub 38 x 12 cm.

...i w ogrodzie

Bloczki budowlane są najczęściej wybieranym materiałem budowlanym do tworzenia piwnic, ścian fundamentowych, garaży, a także różnego rodzaju pomieszczeń podziemnych. Zyskują również na popularności w aranżacji oraz zdobieniu ogrodów, ponieważ bardzo dobrze sprawdzają się jako części nawierzchni i elementów małej architektury. Tworzą różnorodne murki, podbudowy i kwietniki, a w oddanych do użytku domach można zauważyć takie bloczki np. w ławach ogrodowych, rabatach czy narożnikach zauważa specjalista z firmy Termat, która specjalizuje się m.in. w sprzedaży keramzytowych materiałów budowlanych. Keramzyt jest materiałem, który cechuje się niską nasiąkliwością, bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i dużą odpornością na czynniki chemiczne, biologiczne oraz atmosferyczne, a w dodatku jest wyrobem niepalnym i mrozoodpornym.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz