Materiał Partnera

Metody zabezpieczania lakieru samochodowego

Metody zabezpieczania lakieru samochodowego

Lakier samochodowy może prezentować się świetnie nawet mimo upływającego czasu. Żeby tak się stało, trzeba odpowiednio zadbać o powierzchnię ochronną pojazdu. Metod zabezpieczania lakieru samochodowego jest wiele, tylko niektóre z nich wyróżniają się wyjątkową skutecznością. Czy na pewno warto inwestować w profesjonalną ochronę karoserii?  Poznaj nowoczesne metody ochrony karoserii.

Zabezpieczenia ceramiczne

Najchętniej wybieraną i rekomendowaną przez ekspertów techniką zabezpieczania lakieru jest pokrywanie go powłoką ceramiczną. Składa się ona z nanocząsteczek, które po nałożeniu na powierzchnię pojazdu zastygają i zmieniają się w ciało stałe. Ta przełomowa technologia zwiększa twardość lakieru, wzmacnia jego blask oraz wpływa na intensyfikację pigmentu.

Powłoka ceramiczna ma jeszcze inne zalety. Nie tylko zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także chroni przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Tworzy też na karoserii otoczkę hydrofobową, po której ciecze (deszcz, roztopiony śnieg) szybko spływają, nie pozostawiając po sobie śladu.

Jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki innowacyjnej powłoce ceramicznej? Jak wyjaśnia nasz ekspert z firmy NN Detailing: „Takie rozwiązanie znacznie ułatwia codzienną pielęgnację pojazdu, ponieważ zmniejsza się częstotliwość mycia. Dodatkowo auto z taką powłoką wolniej się starzeje, a co za tym idzie – nie traci znacznie na wartości.”

Folie ochronne

Inną, równie popularną opcją, jest pokrycie powierzchni pojazdu specjalną folią ochronną. Konkretnie mowa tutaj o folii XPEL, której okres przydatności wynosi nawet do 10 lat. Taka powłoka bardzo dobrze zabezpiecza samochód przed nagłymi i gwałtownymi uszkodzeniami mechanicznymi, np. odpryskami i zarysowaniami po kamieniach odbijających się od drogi. Bardzo dobrze sprawdza się również do ochrony przed odchodami ptaków i owadami.

Co istotne, taka folia jest niewidoczna dla ludzkiego oka, więc nie wpływa niekorzystnie na wygląd auta. Zamiast tego pogłębia kolor karoserii i nadaje lakierowi pożądany blask, zapobiegając blaknięciu.   

Produkt tego typu sprawdzi się zarówno w przypadku samochodów nowych, jak
i używanych. W tym drugim przypadku może sprawić, że pojazd będzie prezentował się niemal tak dobrze, jakby wyjechał prosto z salonu.

Woskowanie lakieru

Ostatnim rekomendowanym sposobem zabezpieczania powłoki samochodowej jest woskowanie lakieru. Metoda ta polega na naniesieniu na lakier cienkiej warstwy wosku, którą następnie się poleruje.

Jest to sposób najstarszy ze wszystkich wymienionych, ale wciąż praktykowany.

Dlaczego warto zabezpieczać lakier?

Inwestycja w dobrej jakości ochronę karoserii na pewno się zwróci i jest opłacalna. Decydując się na jedną z opisywanych w tym artykule usług, masz pewność, że auto będzie dobrze prezentować się przez wiele lat, nawet przy intensywnej eksploatacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz