Artykuł sponsorowany

Metody uszlachetniania druku

Metody uszlachetniania druku

Branża poligraficzna nie stoi w miejscu – wręcz przeciwnie. Rozwój technologii widoczny jest także w dziedzinie poligrafii. Coraz bardziej rozwijają się choćby techniki uszlachetniania druku. Ich rozkwit jest nierozerwalnie związany z naszymi potrzebami i rosnącymi wymaganiami – chcemy, aby wykorzystywane przez nas materiały poligraficzne były wyjątkowe, trwałe i przede wszystkim interesujące dla ich odbiorców. Techniki uszlachetniania druku pozwalają na osiągnięcie wszystkich tych celów.

Cechy fizyczne papieru

Profesjonalne firmy działające w branży poligraficznej, takie jak agencja Tęcza, stosują wiele technik uszlachetniania wydruków. Zasadniczo mają one na celu zmianę cech fizycznych papieru, a zatem nośnika informacji. Do tych cech należą między innymi tak oczywiste kwestie jak grubość, połysk czy faktura samego papieru, ale także specyficzny zapach, wycięcia i uwypuklenia. Wszystkie te cechy nierozerwalnie związane są z odbiorem danego produktu poligraficznego – a ten jest kluczowy zwłaszcza w przypadku materiałów reklamowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uszlachetnić także druk, który zaprezentujemy gościom naszego wesela czy przyjęcia. Nietuzinkowe, opracowane przez profesjonalistów zaproszenia wykorzystujące techniki uszlachetniające z pewnością zapadną wszystkim zaproszonym osobom głęboko w pamięć.

Jakie są najpopularniejsze techniki uszlachetniania druku?

Do jednych z najpopularniejszych form uszlachetniania druku należy zdecydowanie foliowanie. Jest pierwszą i wiodącą na rynku metodą. Przy jej użyciu papier pokrywany jest laminatem. Samo foliowanie bardzo często łączy się z innymi technikami uszlachetniania druku, takimi jak lakierowanie czy kalandrowanie. To pierwsze, nazywane także lakierowaniem UV, uznaje się powszechnie za najdoskonalszy sposób na wykonanie połyskującej powierzchni. Bardzo często widzimy lakierowane elementy na okładkach książek, co wskazuje jednoznacznie trendy obowiązujące w tej dziedzinie – lakieruje się często tylko konkretne elementy wyrobu poligraficznego, takie jak litery składające się w nazwisko autora. Lakier nie musi być jednak połyskliwy – do wyboru mamy też np. fluorescencyjny, strukturalny, brokatowy czy perłowy. Możliwości jest bardzo wiele. Kalandrowanie jest natomiast techniką umożliwiającą „wyciśnięcie” na całej płaszczyźnie wydruku określonego wzoru czy też faktury. Szczególnie często dzięki kalandrowaniu powstaje struktura przypominająca skórę lub płótno. Druk możemy uszlachetniać także poprzez hot‐stamping, zwany także srebrzeniem, złoceniem lub termodrukiem, co dobrze określa powstały dzięki niemu efekt.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz